Vypaľovali trávu, zhorelo 58 hektárov lesa
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Požiar, ktorý sa na veľkonočný piatok predpoludním rozhorel v katastri obce Stráne pod Tatrami na lúčnych pozemkoch, zasiahol aj 58 hektárov lesa mesta Kežmarok v prenájme Štátnych lesov TANAP-u.
Okrem vysokých tojacich stromov zhoreli zväčša mladé stromčeky vo veku 15 až 20 rokov. Štátne lesy TANAP-u vyčíslili škodu na takmer 1,6 milióna korún. Toľko bude potrebné na opätovné zalesnenie zhoreniska a následnú starostlivos o novovznikajúci les. Podľa hasičov najpravdepodobnejšou príčinou požiaru bolo vypaľovanie suchej trávy.
Príčinou vzniku nedeľňajšieho (15. apríla t.r.) požiaru pod liečebným domom „Penzák“ v Novom Smokovci bol pravdepodobne ohorok z cigarety. Haluzina a zvyšky po spracovaní kalamity zhoreli na približne 0,20 hektára. Oheň z ohniska sa v ten istý deň po nedeľnom obede rozhorel v ochrannom obvode Štrbské Pleso, kde v lokalite pod Krmelcom zhorelo 0,25 hektára zväčša zvyškov po spracovaní kalamity. V obidvoch nedeľných prípadoch sú škody vyčíslené Štátnymi lesmi TANAP-u minimálne a to aj vďaka včasnému lokalizovaniu a uhaseniu oboch požiarov.
Aj tentoraz sa potvrdil význam protipožiarnych hliadok, ktoré vykonávajú lesníci Štátnych lesov TANAP-u v spolupráci s SBS už odvtedy, čo sa v území národného parku roztopila snehová prikrývka. Včasným zbadaním a lokalizovaním dymu, privolaním hasičov a hasením sa im už neraz podarilo zabráni miliónovým škodám na majetku štátu a značným environmentálnym škodám. Štátne lesy TANAP-u spaľovali zvyšky po spracovaní kalamity – haluzinu – len na základe povolenia miestne príslušného okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) a to len v čase trvalej snehovej prikrývky. Tým sa snažili zníži riziko vzniku požiarov v teplom a suchom období tohto roka.
Vzhľadom na príčinu vzniku požiarov ako aj na skutočnos, že kalamitné územie Tatranského národného parku je nedostatkom vlahy vysušené, vyzývajú Štátne lesy TANAPu turistov a návštevníkov národného parku, aby rešpektovali súčasný stav prírodného prostredia v národnom parku a príslušnú legislatívu zakazujúcu fajči a manipuláciu s otvoreným ohňom v celom území národného parku a zaklada ohne mimo vyznačených miest dôsledne tak, aby sa sami čo i len nechtiac nestali príčinou poškodenia najvzácnejšieho prírodného klenotu – Tatranského národného parku.
V roku 2006 vznikli na území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu štyri požiare. Ich najčastejšou príčinou bola podľa zistení OR HaZZ manipulácia s otvoreným ohňom, fajčenie a úmyselné zapálenie neznámou osobou. Priama škoda na štátnom majetku nevznikla žiadna. Uchránené hodnoty presiahli 130 000 korún, environmentálne hodnoty neboli vyčíslené.
(bur)