Výmera európskych lesov narastá: Čím viac zelene na strome, tým vyprodukuje viac čistého vzduchu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Takmer polovicu plochy EÚ pokrýva lesný porast. Najväčšiu plochu zaberajú lesy v severských krajinách a najmenej rastú vo Veľkej Británii. Česko je stromami aktuálne pokryté na 34,7% výmery a až polovicu stromov u nás predstavujú smreky. Smrekové monokultúry sú však náchylnejšie k chorobám aj napadnutie podkôrnikom. V roku 2019 dosiahol objem vyťaženého podkôrnikového dreva v Českej republike rekordných 22,7 miliónov kubíkov. Efektívnym spôsobom boja so škodcami je pestrá výsadba, ktorá zároveň lepšie udržuje vodu, bráni erózii a odoláva prírodným živlom. Informácie zverejnil portál Evropavdatech.cz.
O tom, že stromy sú pre život na našej planéte nepostrádateľné, asi nie je potrebné polemizovať. Lesy nielen vytvárajú kyslík, čistia vzduch alebo poskytujú útočisko rôznym živočíchom, ale zároveň chránia pôdu pred eróziou, podieľajú sa na kolobehu vody a regulujú miestne i globálnu klímu. Jediný dospelý strom dokáže ročne vstrebať až 22 kilogramov oxidu uhličitého a na oplátku vyprodukovať až 117 kilogramov kyslíka. Čím viac zelene na strome, tým viac čerstvého vzduchu vyprodukuje. Jeden dospelý listnáč tak za sezónu vyrobí také množstvo kyslíka, ktoré stačí desiatim ľuďom na rok.
Ľuďom lesy slúžia aj materiálnymi spôsobmi - starostlivosť o stromy a ťažba dreva poskytujú pracovné miesta a lesy slúžia aj ako obnoviteľný zdroj energie. Približne polovica výroby obnoviteľnej energie v Európe pochádza práve z dreva. Až 42% objemu vyťaženého dreva sa používa ako palivo, 24% spracovávajú píly, zo 17% ťaží papierenský priemysel a 12% slúži na výrobu drevených dosiek, uvádza vo svojom zhrnutí Európsky parlament.
Plocha Európskej únie je pokrytá 182 milióny hektárov lesných porastov. To znamená, že lesy predstavujú až 46% európskej plochy. Najviac sa na tom podieľa Švédsko, Fínsko, Španielsko, Francúzsko a Poľsko, ktorých rozloha zahŕňa dve tretiny všetkých európskych lesov. Lesné porasty sa totiž medzi jednotlivými krajinami zásadne líšia. Zatiaľ čo v severských krajinách siaha výmera lesov k 70%, v Írsku sa pohybuje okolo 11%. V Česku stromy rastú na viac ako 2,7 milióna hektároch, čo je zhruba 34,7% nášho územia. V "zelenosti" tak zaostávame za priemerom Európy o dvanásť percentuálnych bodov.
Kým vo svete je deforestácia stále závažnejším problémom a podľa servera One Tree Planted človek každú 1,2 sekundy sú vyrúbané stromy s rozlohou futbalového ihriska, v Európe sa výmera lesov stále rozrastá. Za dvadsať rokov od roku 1990 sa Európa zazelenala o nových 11 miliónov hektárov, za čo môžeme vďačiť nielen prirodzenej obnove, ale aj cielenému zalesňovaniu. Na tom sa naďalej podieľa aj Európska únia, ktorá len medzi rokmi 2015 a 2020 na podporu európskych lesov vyčlenila približne 8,2 miliardy eur, čo sú peniaze, za ktoré by sa dala vybudovať celá súčasná česká diaľničnú sieť. Do roku 2030 si navyše dala za cieľ vysadiť 3 miliardy nových stromov.
Ďalšie informácie nájdete tu:
https://www.evropavdatech.cz/clanek/63-lesy-evropy/