Výber vstupného v národných parkoch ochranármi? Podľa vlastníkov lesov to bude realita
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Výber vstupného ochranármi v národných parkoch ako výsledok prebiehajúcej reformy národných parkov? Realita či fikcia?, pýta sa na sociálnej sieti ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska v reakcii na informáciu o tom, že štátni ochranári zisťovali, či sú turisti ochotní zaplatiť za vstup do Národného parku Malá Fatra.
„Nuž, je to dlhodobá realita a jeden zo základných dôvodov ovládnuť chránené územia jednou štátnou organizáciou, ktorá bude môcť potom aj prideľovať pôdu "našim", lebo okrem mechov eurofondov, ktoré sa však budú zmenšovať, jedným z finančných zdrojov je spoplatniť vstup na územie. Takzvaná inovatívna forma financovania! Ale má to jeden háčik - spoplatniť môže len vlastník, alebo správca. Už teda rozumieme, prečo ochranári tak agresívne a zákerne siahajú po pozemkoch,“ píše na sociálnej sieti ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
V závere krátkeho statusu ÚNIA cituje z materiálov pripravených ministerstvom životného prostredia:
Rok 2017 - Revízia výdavkov na životné prostredie (IEP MŽP): "Z dlhodobého hľadiska je potrebné vytvoriť udržateľný systém financovania ochrany prírody, ktorý bude využívať aj zdroje mimo štátneho rozpočtu a EÚ. Zavedením vstupného vo výške 1 eura do národných parkov je teoreticky možné vybrať viac ako 6 mil. eur."
Rok 2019 - Návrh štátneho rozpočtu 2020: "Ochrana stavu chránených území a ich manažment si preto vyžiadajú zavedenie inovatívnych foriem financovania."
Link na článok o prieskume ochoty turistov platiť za vstup do národného parku:
Komentárov
Vstupné do chráneného územia
(1) Na účely regulácie využívania chráneného územia alebo jeho častí môže orgán ochrany prírody (§ 65) alebo ním poverená organizácia ochrany prírody, alebo vlastník súkromného chráneného územia vyberať za vjazd a zotrvanie motorového vozidla44) alebo za používanie plavidla, nemotorového vozidla alebo iného dopravného prostriedku v chránenom území alebo za vstup do jeho vybraných častí vstupné; orgán ochrany prírody alebo ním poverená organizácia ochrany prírody môžu vstupné vyberať za vstup do chráneného územia alebo jeho častí, ktoré nie je vo vlastníctve štátu, len so súhlasom vlastníka dotknutého pozemku. Príjem zo vstupného musí byť použitý na zabezpečenie starostlivosti o príslušné územie.
Ako je zo znenia zákona zrejmé, vyberať vstupné do CHÚ môže orgán ochrany prírody alebo ním poveraná organizácia - napr. správa NP alebo CHKO aj dnes. Nepotrebuje na to vlastniť/spravovať pozemky. Je slušné, aby sa tak dialo po dohode s vlastníkmi/správcami pozemkov.
V Únií by si mali prečítať zákon skôr než niečo zverejnia. A možno aj energiu, ktorú dnes venujú hejtovaniu snahy štátu nanovo si usporiadať správu štátnych pozemkov v národných parkochu, venovať už vynakladanému úsiliu zlepšiť postavenie neštátnych vlastníkov a zvýšiť benefity plynúce pre neštátnych vlastníkov z lesov. Možno aj spoluprácou s národnými prkami pri vyberaní vstupného.
M.Jasík, PRALES, o.z.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.