Všimli sme si: Popremýšľajme, kým sa zasa raz „spravodlivo“ rozhorčíme
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Predseda Pozemkového spoločenstva Bývalých urbarialistov obce Pribylina Ing. Michal Králik aktuálne zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti fotografiu, ktorú okomentoval spôsobom, upozorňujúcim na zneužívanie sociálnych sietí a na publikovanie fotografií, manipulujúcich verejnú mienku.
„Sútok Belej a Račkovho potoka. Belá, pri ktorej je väčšina povodia tvorená bezzásahovým územím Tichej a Kôprovej doliny, je ten kalný tok vľavo. Vpravo je Račkov potok, povodie ktorého sa obhospodaruje bežnými lesníckymi postupmi a vyskytujú sa v ňom aj veľké kalamitné plochy. Ak by som chcel teraz situáciu zneužiť demagogicky, ako to urobil v podobnom príspevku pred pár rokmi istý nemenovaný ekológ, tak by som už nič viac nenapísal. Ale ja som horár, nie aktivisticko-ekologický politik, preto pre objektivitu doplním, že ak by ste sa išli pozrieť na Belú v mieste, kde opúšťa menované doliny, bola by jej kalnosť porovnateľná s Račkovým potokom. A nakoľko všetky prítoky, ktoré do Belej ústia zo Západných Tatier sú rovnako čisté ako voda v Račkovom potoku, problém s kalnosťou vody v tomto prípade asi moc nesúvisí so systémom správy lesných pozemkov. Tí z vás, ktorí chcete vedieť, aká je realita, choďte a presvedčte sa na vlastné oči. Pretože ani to, čo vidíte na fotke nemusí byť tak celkom pravda, aj keď vám niekto tvrdí, že fotka klamať nemôže,“ napísal vo svojom príspevku M. Králik.
Jeden z diskutujúcich na zverejnenú fotografiu a text zaregoval slovami: „Myslím, že Erik Baláž to odfotil, kde získava svoju kalnosť, ale o tej nie je v príspevku nič. Proste Belá trasou z Podbanskeho zmyla niekde breh alebo teda zmýva brehy. Ja by som to ale videl na tie "skvelé" upravy koryta, ktoré právom kritizuje. Súhlasíte so mnou?“
M. Králik mu odpovedal: „Nepochopil si zmysel príspevku... Neriešil som, čo sfarbuje Belú, ale to, ako jednoducho sa dajú demagogicky zneužívať takéto fotografie na manipuláciu s ľuďmi, ktorí si nemôžu fakty overiť, resp. nemajú dosť relevantných informácií k tomu, aby si fakty dokázali pospájať. A bohužiaľ, práve toto sa často zneužíva.“
Áno, presne tak. Stačí trochu popremýšľať nad prijímanými informáciami a overiť si ich z viacerých zdrojov, kým sa zasa raz budeme chcieť nad nimi „spravodlivo“ rozhorčiť.
Jozef Marko