Všimli sme si: Lesník sa dnes môže viac prispôsobiť prírode a zvoliť lepšie drevinové zloženie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vŕba alebo dub? Minule som písala, že terénne zníženiny v lužnom lese sú vhodné na pestovanie duba, nakoľko sa tu nachádza voda. Ale nie je zníženina ako zníženina a nie je voda ako voda. Na obrázku je v terénnej zníženine zasadená vŕba. V tomto prípade som sa nerozhodla pre dub. Lesník by mal svoj les poznať ako svoju dlaň. Mal by celý rok sledovať všetky jeho časti, čo sa v ňom deje ako sa mení, ako sa kde správajú stromy, kríky, tráva, byliny, voda, napísala na sociálnej sieti lesníčka Lenka Matejdesová.
„Túto terénnu zníženinu mám odsledovanú roky. Aj v najväčších suchách sa tu dobre darí burine a hlavne rákosiu. Pri záplavách je tu vysoká hladina vody a voda sa tu drží ešte aj vtedy, keď už v iných priehlbinách terénu dávno zmizla. Tento rok na jar som sa teda rozhodla, po ťažbe topoľa šľachteného, zalesniť sem vŕbu. A bolo to dobré rozhodnutie. Hneď na jar sa dovalila záplava a vysadená vŕba sa čvachtala dva mesiace vo vode. Pozrite sa na ňu, ako jej to prospelo. Krásny výškový a hrúbkový prírastok na stromoch vraví za všetko.
V minulosti tu bol vysadený topoľ šľachtený, ale preň je toľko vody trápením a postupne hnije a odumiera. Minulosť ale bola taká, že bolo treba sadiť topoľ aj na miesta nie celkom vhodné pre túto drevinu. Dnes sa lesník môže viac prispôsobiť prírode a môže lepšie voliť drevinové zloženie. Ešte dodám, že v tomto poraste sú tri takéto zníženiny a vo všetkých je vŕba, na terénnych vlnách, ktoré sú vyššie a sú teda aj suchšie, tam je topoľ biely a jaseň.
V poraste pri ťažbe boli ponechané výstavky bresta väzového a v pravom okraji fotky je rad topoľov šľachtených. Nechala som ich popri ceste ako pamiatku, posledné mohykány, aké už asi nikdy nedopestujeme. Veľmi rada sa chodím pozerať na tento jednoročný porast a bola by som najradšej keby sa mi všetky zalesňovačky vydarili tak dobre ako táto,“ napísala v statuse Lenka Matejdesová.