Všimli sme si: Bežný vlastník a správca lesa už ani nemôže mať prehľad, aká ďalšia byrokracia sa na neho valí
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (2)
Šéfredaktor českého odborného časopisu Lesnická práce a lesnícko-drevárskeho portálu Silvarium.cz Ing. Jan Příhoda v úvodníku aprílového vydania, ktoré sa v týchto dňoch dostáva k predplatiteľom píše, že v súčasnosti sa za hlavné príčiny klesajúcej konkurencieschopnosti Európy otvorene označujú vysoké ceny energií, vysoká miera byrokracie a regulácie.
„Jen v našem sektoru se namátkou jedná o tzv. EUDR, nařízení o obnově přírody, evropskou certifikaci, monitoring lesů nebo nařízení, týkající se emisí skleníkových plynů. Běžný vlastník či správce lesa už ani nemůže stíhať mít přehled, jaká další byrokracie se na něj valí a kde se z ní vynoří další omezení či povinnost.
Podle informací Hospodářské komory ČR bylo jen během mandátu Ursuly von der Leyen v letech 2019 – 2024 vydáno 8 481 aktů různé právní síly – od nařízení a směrnic až po různá sdělení Evropské komise. Regulatorní a byrokratickou zátěž českých ekonomických subjektů vyčíslila Hospodářská komora ČR na téměř 72 miliárd korun ročne,“ uvádza J. Příhoda.
V závere článku konštatuje, že by sme sa mali poučiť zo skúseností vzniku najrôznejších neefektívnych a drahých stratégií bez relevantných dopadových štúdií. Podľa neho má zmysel konfrontovať návrhy priemyslu, zvyšujúce európsku konkurencieschopnosť, s nutnosťou adaptácie na klimatickú zmenu a dosiahnuteľnou ochranou životného prostredia.
„Jsem přesvědčen, že existuje mnoho racionálně uvažujících ekologů, klimatologů a ochránců přírody, kteří mohou spolupracovat s profesními organizacemi, reprezentujícími průmysl, poskytovat jim zpětnou vazbu a podílet se na realizovatelných strategiích, které nebudou podrývať evropskou konkurencieschopnost, již nebudou v rozporu s hlavními ekonomickými a tržními principy, fyzikálními zákony, ale ani s potřebami adaptace na klimatickou změnu.
Měli bychom také využít jednu z klíčových vlastností lesnictví a drevařství, spočívající ve schopnosti skloubení produkce obnovitelného materiálu s péčí o přírodní prostředí. Lesnicko-drevařský sektor by tak mohl jít příkladem s heslem: Vydělávat a chránit,“ dodáva J. Příhoda.
Komentárov
/Skleníkový efekt, uhlíková metóda, globálne otepľovanie, vodoochraná funkcia, ochrana vzácných živočíchov a rastlín/, ktoré patria do kompetencie EÚ.
Environmentálna politika má zaručiť, aby sa prijímali rozhodnutia čo najbližšie k občanom teda aj vlastníkom. V minulosti došlo v súvislosti s lesom nie len k ich výraznému nárastu v počte, ale aj v rozsahu k prechodu od smerníc k nariadeniam a k posilneniu n.o.U nás dochádza k zriadeniu novej úrovne riadenia ,akési samovymenované Generálne riaditeľstvo iniciatíva "Zelená obnova" podporovaná aj 150 vedeckými kapacitami v ochrane prírody. Sú proti akémukoľvek zásahu do zákona Ochrany prírody, Vraj zastrešujú všetky n.o. v ochrane prírody na Slovensku. Takýmto spôsobom riadenia z EU stráca Slovensko ,podporované ekoaktivistami, mimovládkami a politikmi právnu moc nad našimi lesmi. Tzv. „nový spôsob riadenia“ môže postupne vytvoriť "nadnárodnú korporáciu lesov a ekosystémových služieb" , ktorá silne zasiahne naše lesné hospodárstvo.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.