Všimli sme si: Argumenty pre a proti PBHL
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ekonomike prírode blízkeho hospodárenia v lesoch (PBHL) sa v projekte nazvanom EPRIBLES venuje tím vedcov na čele s riaditeľom Národného lesníckeho centra – Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene Ing. Ladislavom Kullom, PhD. Projekt bol predstavený s východiskami riešenia na vedeckej konferencii Aktuálne otázky ekonomiky a politiky lesného hospodárstva Slovenskej republiky, ktorá sa uskutočnila 6. decembra 2022 vo Veľkej zasadačke Národného lesníckeho centra na Sokolskej ulici.
V rešerši poznatkov o ekonomike prírode blízkeho hospodárenia v lesoch z literatúry autori uvádzajú, že celkovo bolo vyhodnotených 25 zahraničných štúdií z obdobia rokov 1952 – 2022.
22 štúdií má výsledok, že PBHL je za určitých podmienok prinajmenšom ekonomicky výhodnejšie ako bežné hospodárenie, a to najmä pri vyššej úrokovej miere, pri nižšej bonite stanovišťa, pri tiennych drevinách, pri vyššom riziku a pri vysokých nákladoch na zakladanie lesa.
3 štúdie majú výsledok, že PBHL za žiadnych okolností nemôže byť výhodnejšie ako bežné hospodárenie - Kant (1999), Wikström (2000) a Andreassen, Øyen (2002).
Podľa Knokeho štúdie z roku 2012 sú hlavné argumenty PRE PBHL, teda v jeho prospech takéto:
- Menšie, ale skoršie a pravidelné finančné toky
- Menšie riziko nepriaznivej ceny dreva pri „rozhodujúcej“ obnovnej ťažbe
- Možnosť využiť individuálnu finančnú zrelosť pre každý strom (keď finančná hodnota prírastku klesne pod úrokovú mieru)
Hlavné argumenty PROTI PBHL definoval Knoke takto:
- Vyššie náklady na ťažbu
- Potreba vyššej hustoty lesných ciest
- Vyššie nároky na personál (viac odborne náročnej práce)
- Problémy s plynulou prirodzenou obnovou a dorastom žiaducich drevín
A diskusia medzi zástancami bežného a prírode blízkeho hospodárenia v lesoch môže pokračovať...
Link na prezentáciu o projekte EPRIBLES: Smerovanie lesníckej vedy a výskumu v kontexte európskych a národných výziev do roku 2027 (nlcsk.org)