Všimli sme si: Aktuálny vývoj a význam lesného hospodárstva na Slovensku v číslach. V sektore pracuje 17 000 ľudí, na HDP sa podieľa dvoma percentami
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ekonomické výsledky lesného hospodárstva v roku 2023 a výhľad pre rok 2024 prezentoval na konferencii Aktuálne otázky ekonomiky a politiky lesného hospodárstva SR začiatkom decembra Ing. Miroslav Kovalčík, PhD., námestník generálneho riaditeľa Národného lesníckeho centra. V prezentácii odznelo viacero zaujímavých faktov.
Je v nej napríklad uvedené, že celkové tržby a výnosy v lesnom hospodárstve narástli v minulom roku medziročne o 8,3%, pričom obhospodarovatelia lesa dosiahli nárast o 1,75% a poskytovatelia služieb o 17,7%. Jednotkové náklady ťažbovej a pestovnej činnosti sa zvýšili o 20 až 30%. Podiel tržieb za vlastné výkony a služby naopak klesol až o 76%.
V lesnom hospodárstve pracovalo v minulom roku zhruba 7 800 zamestnancov a priemerná mzda dosiahla 1 620 eur, čo je nad priemerom v národnom hospodárstve. V lesoch pracovalo ďalších takmer 9 300 živnostníkov, čo je spolu 17 000 ľudí pracujúcich a pôsobiacich v lesnom hospodárstve.
Počet pracovníkov v tomto sektore postupne klesá, dôvodmi sú racionalizácia výroby, zvyšovanie produktivity práce a technologický rozvoj. V roku 2024 sa očakáva podobný vývoj ako v roku 2023.
Štát a obce získali do svojich rozpočtov z lesného hospodárstva v minulom roku 93 miliónov eur, pričom najvyšší podiel tvorila daň z pridanej hodnoty. Sociálne a zdravotné odvody dosiahli výšku 97 miliónov eur.
Význam lesnícko-drevárskeho sektora na Slovensku dokumentujú nasledujúce údaje: ročná ťažba 7,6 mil. m3, spracovanie 8 mil. m3 (potrebný dovoz surového dreva), hrubá pridaná hodnota 2,2 mld. eur a 2 percentný podiel na tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP).