Všetky financie pôjdu na obnovu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Doterajšie výnosy z predaja kalamitného dreva z lesov v správe Štátnych lesov TANAP-u dosiahli 1,2 miliardy korún. Náklady na jeho spracovanie prevýšili 620 miliónov korún.
Z rozdielu vo výške takmer 640 miliónov korún vytvorili ŠL TANAP-u rezervu na obnovu porastov poškodených vetrovou kalamitou v novembri 2004. Náklady na obnovu porastov sa však odhadujú na viac ako 730 miliónov korún. Z toho je zrejmé, že ani vytvorená rezerva nepostačí na obnovu lesa. Chýbajúce finančné prostriedky na revitalizáciu kalamitného územia zabezpečia ŠL TANAP-u z ďalšej činnosti organizácie a finančných podpôr európskej únie, štátu a darcov. Štátne lesy TANAP-u totiž nie sú štátny podnik, ale štátna príspevková lesoochranárska organizácia. A ako taká nebola zriadená za účelom tvorby zisku.
V roku 2004 dostali ŠL TANAP-u na záchranné a zabezpečovacie práce po vetrovej kalamite v novembri 2004 zo štátneho rozpočtu 10 miliónov korún. Z Fondu solidarity Európskej únie (FS EU) získali 45,6 milióna korún, z toho 37,6 milióna korún na územie vo vlastníctve štátu a 7,9 milióna korún na úhradu nákladov realizovaných prác v spravovanom lesnom majetku mesta Kežmarok.
Finančné prostriedky, ktoré Štátne lesy TANAP-u získali z FS EU, však predstavovali iba 10,8 percenta z oprávnených nákladov na záchranné a zabezpečovacie práce po kalamite v novembri 2004, pričom všetky ostatné subjekty mali uhradené náklady až vo výške 85 percent.
Finančné prostriedky tak zo štátneho rozpočtu ako aj z Fondu solidarity Európskej únie boli použité na úhradu nákladov na odstránenie zlomených a vyvrátených stromov a na neodkladnú opravu a vyčistenie ciest, chodníkov, zvážnic, vodných tokov a intravilánov tatranských osád.
LENKA BURDOVÁ