Vŕbové lesy prežijú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Mŕtve ramená Dunajských krivín pri obci Dobrohošť vysychali vyše 20 rokov. Obdobie sucha je však minulosťou, ramená sa opäť plnia vodou. Cieľom je zachrániť okolité vŕbové lesy a prilákať pôvodné živočíchy.
V minulosti Dunajské kriviny vytvárali spleť mŕtvych ramien a jazierok, ktoré boli bohaté na vodné živočíšstvo. Po výstavbe vodného diela Gabčíkovo však oblasť začala postupne vysychať.
Karolína Sobeková, Bratislavské regionálne ochranárske združenie:
"Po výstavbe vodného diela sa síce vytvoril prívodný kanál, ale táto oblasť Dunajských krivín sa nachádza nad kanálom."
Rameno by malo simulovať pôvodný stav pred vybudovaním Gabčíkova.
Matúš Kúdela, zoológ Prírodovedeckej fakulty UK:
"Rameno Dunajské kriviny má dĺžku kilometer až kilometer a pol, závisí od výšky vodnej hladiny. Pretože rameno je slepo končiace a voľne sa rozlieva do lesného porastu."
Ochranárom a vodohospodárom sa podarilo revitalizáciou situáciu spred dvadsiatich rokov prinavrátiť. Do oblasti by sa po zavodnení mali vrátiť ryby, vážky, vtáctvo a postupne majú ožiť aj odumierajúce vŕbové lesy.
Obnovenie života v mŕtvom ramene realizuje Vodohospodárska výstavba.
Lenka Jamborová, Ministerstvo životného prostredia SR:
"Všetky aktivity tohto projektu sú zamerané na obnovu biotopov chránených území, ktoré sú súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000."
Náročný projekt ramenného systému sa začal budovať v roku 2009. Spolufinancovaný bol Európskou komisiou a ministerstvom životného prostredia.
(Zdroj: TA3, 18.7.2013)