Vojenské lesy sprístupnia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vláda napriek výbuchu munície v bývalom výcvikovom priestore Javorina pri obci Ihľany schválila zákon rezortu obrany, ktorý počíta s tým, že od budúceho júla sprístupní vojenské obvody verejnosti.
Výbuch munície vyšetruje polícia aj prešovský inšpektorát práce. Zranené ženy totiž na lesnej ceste pálili haluzinu. „Začali to vyšetrova ako pracovný úraz, zisujú sa príčiny a okolnosti, keďže obe ženy boli zamestnankyne obecného úradu,“ vysvetlil hovorca Národného inšpektorátu práce Igor Holéczy. Vyšetrovanie má preukáza, aký podiel na nešastí mali zamestnanci, zamestnávateľ, prípadne iné okolnosti. Zamestnávateľovi v prípade preukázania viny hrozí pokuta až do výšky 100–tisíc eur.
Podľa prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Jany Karnišovej polícia začala trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia. Dve ženy údajne zranil delostrelecký granát, typ a kaliber spresní až expertíza. Ján Šoltés, bývalý súdny znalec v oblasti zbraní a streliva, ktorý bol kedysi profesionálnym vojakom, tvrdí, že vinníka niet. „To, čo sa stalo pri Ihľanoch, bola zhoda nešastných náhod, netreba tam nasilu hľada vinníka, lebo ho niet. Pravda je, že by som nezakladal oheň v bývalom vojenskom výcvikovom priestore, kde boli ostré streľby,“ dodal s tým, že skôr ako majitelia sprístupnili Javorinu, mali územie prejs odmínovači a pyrotechnici. Aj keď by to trvalo roky.
Podľa Jozefa Vozára z Ústavu práva a štátu SAV ide o špecifický problém. Z etického hľadiska by sa mali vynaloži všetky prostriedky na to, aby sa priestor vyčistil od munície. Právna úprava, ktorá to armáde prikazuje, podľa Pravdou oslovených právnikov neexistuje. Na druhej strane mohli pochybi aj samotní robotníci. Otvorený oheň sa totiž nesmie zaklada kdekoľvek v lese.
Javorina má rozlohu viac ako 32–tisíc hektárov a podľa Šoltésa sa od zabudnutej munície nedá úplne vyčisti. Vysvetľuje, že s klasickým detektorom nie je možné nájs všetko. „Stačí, že hľadač munície s detektorom vynechá hoci aj úsek necelý meter krát meter. A práve tam môže by nevybuchnutý granát. Pritom to nie je úmysel,“ vysvetľuje J. Šoltés, ktorý kedysi odmínovával aj Duklu. Práve Dukliansky priesmyk je podľa neho ukážkou toho, že aj napriek dôkladnému odmínovaniu sa z času na čas objaví nevybuchnutá munícia.
Bezpečnostný analytik Peter Švec si myslí, že sa dá nájs kompromis. „Obce a urbariáty by mohli nájs dohodu s armádou. Čistenie Javoriny od munície by mohlo by súčasou výcviku odmínovačov,“ navrhuje riešenie P. Švec.
Paradoxné je, že slovenskí odmínovači patria medzi svetovú špičku, čo dokazuje aj ich pôsobenie v zahraničných misiách.
(Zdroj: Pravda, 10.11.2011)