Voda v parku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po dlhých rokoch sa do zámockého parku v Topoľčiankach, ktorý je v správe Lesov SR, vrátila voda.
Po dlhých rokoch sa do zámockého parku v Topoľčiankach opäť vrátila voda. Jedinečný vodný systém kanálov a jazierok bol niekoľko desaťročí nefunkčný. O obnovu života v anglickom parku sa zaslúžili členovia občianskeho združenia Park Topoľčianky, ktorí v spolupráci so správcom parku, štátnym podnikom Lesy SR, odštepný závod Topoľčianky, začali pred štyrmi rokmi obnovovať vodný systém parku.
V parku sa nachádza päť jazierok a štyri fontány. Najhlbšie jazero v parku má hĺbku 2,4 metra a v minulosti slúžilo ako zámocké kúpalisko. Ako prvé opravili dobrovoľníci najväčšie jazierko pri kaplnke, ktoré má rozlohu takmer 13 hektárov. Vlani bolo napustené najromantickejšie jazierko v parku, Labutie jazierko. Je charakteristické tým, že sa v ňom po zime alebo po dažďoch dlho drží voda. Dno jazierka tvorí silná ílovitá vrstva, ktorá nedovolí vode vsiaknuť do pôdy.
Zámocký park v Topoľčiankach bol vybudovaný v štýle anglického slohu. Pôvodná ohraničená rozloha parku bola zhruba 60 hektárov. Polovica má dnes charakter lesa, aj keď parková výsadba je aj v týchto miestach stále evidentná prítomnosťou cudzích nezvyčajných drevín. Park, dnes upravený na 30,65 hektára, bol v roku 1982 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku a od roku 1996 je zaradený do zoznamu chránených areálov so štvrtým stupňom ochrany. Park je unikátny najmä druhovým bohatstvom drevín. Nachádza sa v ňom približne 300 taxónov drevín, z toho 80 taxónov ihličnatých a 190 taxónov listnatých drevín.
V roku 2007 bol v parku vybudovaný náučný chodník s vyznačením 50 druhov významných drevín, ktoré však vandali zničili. Trasa vybudovaného náučného chodníka bola v roku 2012 predĺžená a počet označených drevín vzrástol na 71. Autorom oboch verzií náučného chodníka je Miloš Kunský z Lesov SR. Starostlivosť o park je zverená podniku Lesy SR, š. p. Odštepný závod Topoľčianky. Ročné náklady na údržbu dosahujú 50.000 eur. Väčšinu vykonávaných prác a opatrení hradí odštepný závod z vlastných zdrojov.
(Zdroj: 24hod.sk, tasr, 24.1.2015)