Vo svete ubúda chránených lesov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Rozloha chránených a dosiaľ nedotknutých lesov sa zmenšuje alarmujúcim tempom. Lesov prvej spomenutej kategórie, ktoré majú právnu ochranu, to bolo v rokoch 2000 až 2012 o 3 percentá.
Konštatoval to sedemčlenný medzinárodný tím, ktorý viedol Timo Räsänen z Aalto University v Espoo (Fínsko). Prvým autorom výsledného článku bol jeho kolega Matias Heino. V tíme boli ešte vedci z Veľkej Británie a Holandska.
Z rozlohy dosiaľ nedotknutých lesov ubudlo za prvých 12 rokov nášho tisícročia 2,5 percenta a z rozlohy chránených dosiaľ nedotknutých lesov 1,5 percenta. To všetko na pozadí celkovej svetovej straty zalesneného územia, ktorá v tomto časovom rozpätí dosiahla 5 percent.
V roku 2010 lesy pokrývali približne 40 miliónov kilometrov štvorcových. To zodpovedá 31 percentám rozlohy svetovej súše. Podiel zalesnenej plochy sa však trvale zmenšuje. Odhaduje sa, že v poslednom desaťročí to bolo o 130.000 až 177.000 kilometrov štvorcových ročne.
Samozrejme, sčasti to kompenzuje obnova, či už prírodná alebo prostredníctvom umelého vysádzania. Keď sa to zohľadní, odhady výslednej ročnej straty zalesnenej plochy sa pohybujú medzi 52.000 až 115.000 kilometrov štvorcových.
Ide o naozaj vysoké čísla. Na druhej strane, existujú signály v prospech trendu menšej miery odlesňovania vo väčšine sveta. Dôležitou negatívnou výnimkou boli donedávna tropické oblasti. No aj tam sa objavuje isté zlepšenie. Napríklad v brazílskej Amazónii. V spomenutom rozpätí 2000-2012 pripadalo na trópy 32 percent celosvetového odlesňovania.
Úbytok chráneného lesa prebiehal rôzne v rôznych častiach sveta. V Austrálii a Oceánii a v Severnej Amerike dosiahol vyše 5 percent.
Zvlášť znepokojuje, že v určitých častiach Afriky, Strednej Ázie a Európy sa les strácal výraznejšie v chránených oblastiach ako mimo nich. V niektorých krajinách Južnej Ameriky a v juhovýchodnej Ázii však ochrana zafungovala a významne zabránila strate lesa.
Celosvetovo platí, že najvážnejším faktorom úbytku lesa je rozširovanie poľnohospodárskej pôdy. Prekvapivé je, že straty chráneného a dosiaľ nedotknutého lesa súvisia tiež s vysokým HDP. Zďaleka teda nejde iba o jav ekonomickej núdze.
- Lesy udržiavajú ekologickú rozmanitosť, regulujú klímu, viažu vzdušný uhlík, chránia pôdu a vodu a poskytujú suroviny a živobytie obyvateľstvu sveta. Preto alarmuje, že na mnohých miestach oficiálna ochrana lesy v skutočnosti nechráni, - povedal Timo Räsänen.
S kolegami pri analýze použil nedávno uverejnené merania zmien lesnej pokrývky z lietadiel a satelitov. Výsledky porovnali s databázami, ktoré uvádzajú zoznamy chránených prírodných oblastí a úsekov krajiny s dosiaľ nedotknutým lesom. Ide o prvý výskum tohto typu, ktorý využil rovnorodé súbory podrobných údajov, umožňujúce zmysluplné porovnávanie situácií v priestore i čase.
Zdroj: aktuality.sk