Vlastníci lesov po zničujúcom požiari v národnej prírodnej rezervácii: Je skutočne vhodná pasívna ochrana prírody?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (2)
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na sociálnej sieti konštatuje, že je zničený ďalší z národných prírodných klenotov, dokonca s biotopmi európskeho významu - Národná prírodná rezervácia Kút, zapísaná v Štátnom zozname osobitne chránených častí prírody Slovenskej republiky od roku 1991. Opäť sa štátnej ochrane prírody nepodarilo ochrániť to, čo majú ochraňovať v 4. stupni ochrany.
ÚNIA sa v statuse pýta, v čom tkvie príčina tohto zlyhávania ochrany prírodných cenností okrem chronicky známych vecí: "to tí nezodpovední vypaľovači"? Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade: „Dodal, že aktuálne je v podhorí veľmi sucho, či už v lese alebo na lúkach, kde je aj dosť vysoká tráva. Je to potom ako zápalná šnúra, stačí malý ohník alebo len odhodená cigareta, fúkne vietor a začne sa to veľmi rýchlo šíriť.“
„Vysoká tráva na lúkach ako zápalná šnúra? Teraz, skoro na jar? Aká môže byť na poľnohospodársky udržiavanej lúke "vysoká tráva", ktorá je vysušená ako zápalná šnúra? Ledaže by sa na lúkach nekosilo alebo nepáslo, lebo sa zakazovalo alebo ekologicky obmedzovalo a ekonomicky neoplatilo.
Nuž, nie sú tu potom ohne aj preto, že to ochranári nevhodne, pasívne ochraňujú, bez obozretnosti vzniku možných rizík, akým bezpochyby oheň je? Akú prevenciu teda ochranári robia, ak vidia a vedia o takýchto horľavých náložiach, ktoré pre nútené ponechávanie dreva v horách sú rozšírené aj v slovenských lesoch?,“ píše okrem iného ÚNIA na sociálej sieti a pridáva link na komentovaný článok, uverejnený na portáli Teraz.sk.
Link na celý článok:
https://www.teraz.sk/.../popradhasi.../622544-clanok.html...
Komentárov
Fakt, že malí farmári - prevažne výrobcovia bio potravín dokážu hospodáriť aj v náročných podhorských a horských podmienkach, akosi nikoho nezaujímal. Nikoho nezaujímalo, že práve malí farmári sa so svojimi rodinami starajú o krajinu a tým podporujú biodiverzitu. Ich úlohu čiastočne, ale neefektívne a špekulatívne nahradili „ochranárske“ neziskovky (napr. BROZ).
Vyššie popísaný uvedený stav využili a zneužili politickí a náboženskí „ochranári“, ktorí „ovládli“ ŠOP a MŽP SR. Pomoc zo strany MŽP v ktorú dúfali vlastníci pôdy ako potencionálni malí farmári sa pod zámienkou údajnej ochrany prírody zmenila na ich ignoráciu, škodenie až znehodnotenie ich vlastníctva. Zbohom, dostal zdravý sedliacky rozum a ignoráciou lesníckych znalostí a platných právnych noriem došlo k lykožrútovej pandémii a tým o.i. k zániku cca 75.000 ha horských smrečín. Nielen, že došlo k znehodnoteniu lesného majetku, ale napr. aj k poškodeniu biotopov hlucháňa, ktorého ochrana bola spätne zneužitá proti vlastníkom a správcom lesov.
Za najvyššie priority ochrany prírody a krajiny bola nastolená bezbrehá ochrana populácii vlka a medveďa, ktoré dosiahli rekordnú hustotu na svete. Nebola zohľadnená skutočnosť, že sa tým vytvárajú prekážky až likvidácia efektívneho drobnochovu hospodárskych zvierat, včítane chovu včiel. Súčasne neboli zohľadnené dopady na biodiverzitu (mravce, jašterice a pod.) Rôzne, často zbytočné až nezmyselné byrokratické obmedzenia a zákazy sú v konečnom dôsledku príčinou toho, že GAZDOVAŤ SA SKUTOČNE NEOPLATÍ ! Dôsledkom je nedostatočná údržba krajiny, ktorá je príčinou oslabenia biodiverzity a aj predmetných požiarov.
Pán Jasík, vy a vám podobní „ochranári“ sa podľa mňa dopúšťate veľkej chyby v tom, že vidíte iba následok a zabúdate na jeho príčiny a vašu rolu v týchto príčinach! V tejto súvislosti sa pýtam Vás a Vašich kolegov „ochranárov“:
1. Cítite spoluzodpovednosť za to, že na Slovensku sa nachádza asi 300.000 ha zanedbanej poľnohospodárskej pôdy ? Pôdy, ktorá by mohla živiť malých farmárov, byť na prospech biodiverzite a mestskému obyvateľstvu v podobe biopotravín a vyššej kvality pobytu v prírode.
2. Neprekáža Vám, že výraznou mierou polarizujete mestské a vidiecke obyvateľstvo?
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.