Vlasníci lesov v Českej republike: Boj o záchranu lesov pokračuje. Situácia je kritická
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na Vysočine už začalo rojenie lykožrúta. Boj o záchranu lesov pokračuje. Pomôže vláda vlastníkom lesov? Pýta sa na úvod aktuálnej informácie Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) na svojej internetovej stránke. Záver prvého májového týždňa a nasledujúce teplé víkendové dni totiž naštartovali rojenia lykožrúta na Vysočine, ktorá je aktuálne regiónom najviac zasiahnutým lykožrútovej kalamitou. Lesníci nevzdávajú boj o záchranu lesných porastov. SVOL preto vyzýva návštevníkov lesov k maximálnej opatrnosti pri pohybe v lesoch.
Lykožrútová kalamita mimoriadneho rozsahu so sebou nesie zvýšené nasadenie lesnej techniky pre včasné odstránenie podkôrnikových stromov, ich asanáciu a odvoz z lesa. Hoci bol vlaňajší rok z pohľadu zrážkového úhrnu priaznivejší než roky predchádzajúce, teplotne bol podľa meraní ČHMÚ vyhodnotený ako teplejší o 1,6 °C v porovnaní s rokmi 1960 - 1990. Lykožrútová kalamita na Vysočine už dosiahla také rozmery, že iba návrat k vlhšiemu a chladnejšiemu počasiu v prvej polovici tohto roka na jej zastavenie stačiť nebude. Vlastníci lesov dúfajú, že aspoň prispeje k jej tlmeniu.
Situácia na drobných i väčších lesných majetkoch je kritická. Najmä tí menší sa stále stretávajú s nedostatkom spracovateľských kapacít, hoci aj ponuka služieb sa od počiatku kalamity zvýšila. Priemerná cena dreva na odvoznom mieste dosiahla u neštátnych vlastníkov v roku 2020 ďalšieho historického minimá. Ako uvádza prieskum SVOL, priemerná cena sa v roku 2020 prepadla oproti roku 2017 zhruba na polovicu, z 1 403 Kč /m3 na 775 Kč /m3. Na výrobu vlákninových sortimentov vlastníci lesov doplácali od 120 až 250 Kč /m3, navyše menší vlastníci na odbyt tohto menej kvalitného dreva takmer nemajú šancu nájsť kupca.
Link na celý článok na internetovej stránke SVOL: