Vláda zobrala na vedomie vývoj po kalamite
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Najväčšie a najzložitejšie problémy po veternej smršti v novembri 2004 spôsobilo premnoženie podkôrneho hmyzu, ktoré presiahlo hranice postihnutého územia
"Hoci hynutie smrečín nie je problémom len posledného obdobia, možno konštatova, že v roku 2007 sa zdravotný stav smrečín výrazne zhoršil, najmä v okolí plôch poškodených veternou kalamitou z roku 2004," uvádza sa v správe o postupe prác pri obnove území postihnutých živelnou pohromou. Materiálom, ktorý práve schválila vláda , by sa mal do konca júla zaobera aj parlament.
Kalamitné drevo bolo spracované okrem území, na ktorých jeho spracovanie nebolo príslušnými orgánmi ochrany prírody a krajiny povolené, resp. na území, ktoré bolo vytypované na účely porovnávania monitoringu vývoja lesa v nasledujúcom období, alebo sú ažko dostupné a spracovanie kalamity bolo veľmi náročné z hľadiska technologického a ekonomického. Proces revitalizácie kalamitného územia prebieha rýchlejšie ako schválené harmonogramy zalesňovania predpokladajú. Aj napriek naznačeným problémom je možné postup odstraňovania následkov vetrovej smršte hodnoti priaznivo.
Je možné konštatova, že obnova území poškodených kalamitou sa vykonáva uspokojivo s hlavným dôrazom na zvýšenie zastúpenia listnatých drevín a ihličnatých drevín relatívne odolnejších proti mechanickému pôsobeniu vetra, s cieľom zvýši statickú odolnos budúcich porastov proti tomuto abiotickému škodlivému činiteľovi.
Na súvislých kalamitných plochách a predovšetkým na exponovaných horských hrebeňoch Nízkych Tatier sa založili spevňovacie pásy na záveterných stranách hrebeňov, pod hornou hranicou lesa a na väčších holinách kolmo na smer prevládajúcich vetrov v redšom spone zo spevňujúcich drevín na šírku 30 m.
Situácia so zdravotným stavom porastov postihnutých vetrovou kalamitou z 19. 11. 2004 je naďalej kritická. Najohrozenejšou drevinou je smrek, ktorý je poškodzovaný naďalej okrem iného aj novými vetrovými kalamitami. Táto hmota sa stáva atraktívnou pre naletenie podkôrnymi druhmi hmyzu. Na týchto lokalitách je mimoriadne vysoká populácia lykožrúta smrekového, ktorý atakuje aj nepoškodené a nestresované stromy vo väčšej vzdialenosti od porastovej steny. Prístup k riešeniu nových kalamitných porastov je rôzny a je podmieňovaný napr. stupňom ochrany prírody, organizačnými schopnosami obhospodarovateľov, dostupnými pracovnými kapacitami a v neposlednom rade určite aj trhom s drevom.
Požiarnu situáciu na kalamitných plochách v roku 2007 je možné hodnoti ako priaznivú, keď bolo evidovaných 12 požiarov, z čoho 8 vzniklo v neštátnom sektore.
Správa má analytický a hodnotiaci charakter a nemá dopad na štátny rozpočet, rozpočet obcí a vyšších územných celkov, environmentálne vplyvy, vplyv na zamestnanos ani podnikateľské prostredie.
(gov., tasr)