Vízie zmeny lesov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V lesoch vo svete, ale aj na Slovensku sa v dôsledku klimatických výkyvov očakávajú rozsiahle zmeny. Postupujúce otepľovanie spôsobí posun o 200 až 300 kilometrov na sever, respektíve o 150 až 300 metrov do vyšších polôh.
Klimatológ Jozef Pecho v denníku Sme píše, že v oblasti horských smrekových lesov sa výrazne zvýši zastúpenie buka a javora horského a zníži sa zastúpenie samotného smreka. V oblasti stredohorských zmiešaných lesov nastane úplná absencia ihličnatých drevín, zhoršia sa podmienky pre buk, výrazne sa zvýši zastúpenie dubov, javorov a jaseňa. Do konca tohto storočia budú naše lesy pripomínať skôr suchomilné a teplomilné lesy severného až stredného Jadranu.
Treba však počítať aj so škodlivými účinkami klimatickej zmeny, ktoré budú súvisieť najmä so šírením škodcov a poklesom vitality lesných spoločenstiev. Stredné a horské polohy bude poškodzovať vietor, ale aj sneh a námraza.
V dôsledku klimatických zmien možno očakávať nárast agresivity podpňovky (Armillaria spp.), v tejto súvislosti aj rozsiahle kalamity spôsobené týmto druhom v smrečinách. Podobne bude stúpať význam hnilôb koreňov spôsobovaných rôznymi druhmi húb.
V jednoliatych smrekových lesoch, ktoré sú na Slovensku husto zastúpené, možno očakávať častý výskyt premnoženia lykožrúta ako dôsledok znižovania vitality smrečín alebo ich poškodenia veternými víchricami. Predpokladá sa, že spoločné pôsobenie viacerých škodlivých činiteľov vyvolá rozsiahle hynutie smrečín a ich masový ústup zo stredných polôh. Podobný jav možno sledovať aj po ničivej víchrici vo Vysokých Tatrách.
Zdroj: sme.sk