Virtuálny les pomáha študentom aj výskumníkom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Technická univerzita vo Zvolene má virtuálny les. Dokážu v ňom rozoznať či strom nenapadli škodcovia, označiť ho alebo jednoducho vypíliť. Vedci aj študenti pomocou virtuálnej prechádzky riešia aj situácie po kalamite.
Na Technickej univerzite vo Zvolene pomáha študentom, výskumníkom, ale aj širokej verejnosti unikátna 3D jaskyňa.
Peter VALENT, doktorand na Tech. univerzite vo Zvolene:
"Študenti sa pohybujú po virtuálnom lese. Môžu ovládať, čo ja vyznačujem, jednotlivé stromy do prebierky, ale môžu stromy priamo ťažiť. A v nadviazaní na to púšťať simuláciu a sledovať to, čo sa s lesom deje."
Dokážu zobraziť akýkoľvek lesný porast na svete.
Marek FABRIKA, lesník . Tech. univerzita vo Zvolene:
"Nemusí to byť len les, môžu to byť aj rôzne technické objekty, rôzne biologické objekty. Môžu to byť objekty z architektúry. Naša jaskyňa je špecifická v tom, že používa päť stien. To znamená, že okrem prednej steny, bokov a stropu sa premieta aj na podlahu. Väčšina jaskýň, ktorá existuje vo svete používa len štyri steny. Napríklad horná stena sa nepoužíva."
Poznatky z virtuálneho lesa vie škola využiť aj pri určovaní rozsahu kalamity v lesoch. Pomocou laserového skenera zo zeme alebo bezpilotným lietadlom zo vzduchu vedia výskumníci zamerať les a vytvoriť z neho obraz, ktorý sa premietne v jaskyni.
Škola získala na projekt štyri milióny eur z eurofondov. O 3D jaskyňu majú záujem už aj zahraniční partneri.
(Zdroj: STV, 2.7.2014)