Viete, ako sa budú vyvíjať ceny dreva v roku 2021?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ceny guľatiny tento rok budú rásť, ceny reziva ich podľa piliarov azda čoskoro doženú. Článok na tému cien dreva publikuje aktuálne vydanie Drevárskeho magazínu na portáli Drevmag.com.
„Odbytový indikátor výroby a prodeje řeziva v Rakousku a Německu, kam hlavně exportujeme, má od července 2020 prudce stoupající trend. Za období posledních dvou měsíců (listopad–prosinec 2020) stoupl ze 110 % na 114,5 % a podle odborníků je nárůst cen řeziva a některých výrobků z něj neodvratný i v roce 2021. Důvodem jsou dobře fungující evropské trhy a velmi dobré ceny v USA, které podobně jako v Evropě oproti loňskému září stouply o 10–20 %. Ke konci roku tak cena např. tzv. čtyřmetrových hoblerek 22×120, 150 mm (franco italské hranice) činila 238–250 EUR/m3, bočního řeziva (17–21×95–115 mm) 141–160 EUR/m3 či KVH hranolů (na trzích Rakouska a Německa) 295–355 EUR/m3. Takže ceny, jak vidno rostou, ale my jsme se zatím na taková čísla nedostali,“ vysvetľuje pre Drevársky magazín Ing. Jiří Pražan, konateľ Drevozávodu Pražan a dodáva, že po ekonomickej stránke bude I. štvrťrok 2021 pre firmu určite výrazne horší než III. a IV. štvrťrok minulého roka.
V tomto smere bude podľa neho veľa záležať aj na skladbe nakupovanej guľatiny, respektíve na pomere kvalitatívne lepšej III. B a III. C triedy v porovnaní s triedou III. D, ktorý sa už klasicky sezónne v I. štvrťroku zásadne mení, pretože dodávatelia väčšinou zásobujú píly aj čerstvou guľatinou, čo je síce po výrobnej stránke príjemné, ale vedie k výraznému zvýšeniu priemerných nákupných cien. Spomínaná čerstvá hmota spravidla nepochádza z úmyselných ťažieb, ale z náhodných ťažieb v rámci tzv. preventívnych opatrení, kedy lesníci vyhľadávajú a rúbu aj zdanlivo zdravé, ale v skutočnosti napadnuté stromy na okrajoch likvidovaných kalamitných porastov, v ktorých sa podkôrniky z druhého rojenia snažia prezimovať pod kôrou, na čo lesníkov upozorní väčší výskyt ďatlovitých vtákov na poškodených stromoch.
Link na celý článok na portáli Drevmag.com: