Videá o Zdravom lese: Najškodlivejším v lese je podkôrny a drevokazný hmyz
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V sérií krátkych videí, spracovaných Slovenskou lesníckou komorou a Národným lesníckym centrom v rámci projektu Zdravý les, sa odborníci v jednom z nich venujú problematike biotických škodlivých činiteľov. V úvode konštatujú, že do začiatku 21. storočia spôsobovali najvyššie škody v lesoch abiotické činitele, najmä vietor. Za posledných päť rokov je však najvýznamnejšou skupinou škodlivých činiteľov podkôrny a drevokazný hmyz.
Ing. Ján Slivinský, vedúci Ochranného obvodu Tatranská Javorina štátnych lesov TANAP-u do 1.4.2022, odkedy je súčasťou Správy TANAP-u, na videu hovorí: „Na jednom napadnutom strome sa dokáže vyliahnuť 150 000 až 200 000 kusov imág lykožrúta smrekového. Dôležité je vedieť, že v závislosti od kondície stromu, okolo 300 až 1 000 kusov lykožrúta dokáže zabiť dospelý strom.“
Ing. Milan Zúbrik, PhD. z Národného lesníckeho centra komentuje ďalšie významné poškodzovanie lesov, a to premnoženou zverou, ktorá dokáže rozvrátiť už zabezpečené porasty: „Nový les narastie len z mladých semenáčikov a sadeníc. Ak sú skonzumované zverou, lesný hospodár nemôže dopestovať nový les, čiže pôsobenie zveri je v lese veľmi významné.“
Informáciu o playliste projektu Zdravý les postupne uverejňuje na sociálnej sieti Národné lesnícke centrum a Slovenská lesnícka komora.