Vianoce v múzeu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesnícke a drevárske múzeum pozvalo k príprave tohoročnej vianočnej výstavy významných keramikov – figuralistov zo západoslovenského okruhu.
Výber z tvorby Márie Hanuskovej, Jána Pečuka a Jána Viglaša s dôrazom na betlehemskú tematiku predstavuje svojim návštevníkom v novootvorených výstavných priestoroch.
Ako sprievodné podujatie pripravilo múzeum na piatok 10. decembra o 15.00 hod. ukážku Betlehemskej hry z Kokavy nad Rimavicou v podaní chlapcov zo Zlatého Potoka.
Majolika – známa aj pod názvom fajansa – je dva razy vypaľovaná keramika, pre ktorú je charakteristická biela glazúra a ručne maľovaný dekor v štyroch vysokožiarových farbách: žltej, fialovej, zelenej a modrej. Vysokého majstrovstva vo výrobe fajansy dosiahli habánski majstri, ktorí v priebehu 17. storočia prichádzali na naše územie z Čiech a usadzovali sa v dedinách na moravsko-slovenskom pomedzí. Svoje výrobky z náboženských dôvodov zdobili pôvodne výlučne rastlinnými ornamentmi. Vplyvom kultúrneho zrastania s pôvodným obyvateľstvom rozšírili námetovú škálu aj o zobrazenia zvierat a ľudských postáv. Samostatná figurálna plastická tvorba nadväzujúca na ľudovú fajansu je novšieho dáta, plný rozmach dosiahla v polovici 20. storočia a spája sa s menami vynikajúcich ľudových umelcov Ferdišom Kostkom zo Stupavy, ako aj s Imrichom Kóňom a Ignácom Bizmayerom, ktorí pôsobili v Modre.
Neobyčajný rozvoj vynikajúcich osobností, ktorý zaznamenala Modra v 50-tych rokoch 20. storočia, súvisel s organizovanou formou výroby v ľudovoumeleckom výrobnom družstve Slovenská ľudová majolika. K jej odchovancom patrí aj dnešná silná generácia keramikov – figuralistov zo západoslovenského okruhu.
Výstava je sprístupnená v Lesníckom a drevárskom múzeu na Nám. SNP 35 vo Zvolene od 30. novembra 2010 do 14. januára 2011.
(šíp)