Vianoce: ako sa postara o živý stromček
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Kúpou živého vianočného stromčeka vnášame do našich príbytkov nielen neopakovateľnú vôňu lesa, ale aj jedinečnú atmosféru najkrajších sviatkov roka – Vianoc. Podľa tradície by nám mal živý vianočný stromček vydrža aspoň do Troch kráľov. Pri troche starostlivosti to pritom vôbec nemusí by problém.
Väčšina pestovateľov vianočných stromčekov začína s ich pílením na prelome mesiacov november a december. Aj v tomto prípade platí, že čím neskôr je stromček spílený, tým dlhšie vydrží. Rizikom neskorého nákupu však býva obmedzený výber. Pri výbere vianočného stromčeka treba dba aj na jeho výšku- pokiaľ ju neodhadneme a stromček budeme musie zrezáva, zmení tvar. Tiež by sme s ním mali v predajni buchnú zrezanou časou o zem- aby sme videli, či z neho neopadáva ihličie.
Životnos vianočného stromčeka však môžeme ovplyvni správnym skladovaním.
Pri príchode domov ho treba trochu zreza, umiestni do nádoby s vodou a často ho rosi. Mal by zosta v exteriéri- najlepšie na balkóne alebo v tmavom kúte za domom, kde je dostatočne chladno a vlhko. Do interiéru by sa mal živý vianočný stromček
presúva len tesne pred sviatkami. Svieži vzhľad mu počas celých Vianoc zabezpečí stojan s vodou a dostatočne veľká vzdialenos od vykurovacích telies. V chladnejšom a vlhkejšom prostredí každý stromček vydrží dlhšie.
K najžiadanejším a najobľúbenejším vianočným stromčekom už tradične patrí jedlička a borovica, zo smreku rýchlejšie opadáva ihličie.
Alternatívou bývajú aj stromčeky v kvetináčoch, ktoré si môžeme vypestova a neskôr presadi do záhrady. Aj takýto stromček však treba pred prechodom z exteriéru do interiéru pár dní aklimatizova a primerane zalieva.
afa