Viac ako dvadsaročné monitorovanie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo pôdohospodárstva prerokovalo na porade vedenia Správu o monitoringu zdravotného stavu lesov SR. Monitoring lesov na Slovensku je dôležitou súčasou monitorovacieho a informačného systému o životnom prostredí Slovenskej republiky. Program monitoringu lesov Slovenska sa realizuje už viac ako dve desaročia.
Potrebu takéhoto monitoringu podmienilo zhoršovanie zdravotného stavu lesov v osemdesiatych rokoch minulého storočia v rámci celej Európy i Slovenska.
Reakciou na absenciu potrebných údajov o zdravotnom stave lesov v Európe bol vznik Medzinárodného kooperatívneho programu hodnotenia a monitorovania vplyvu znečistenia ovzdušia na lesy – ICP Forests. Na Slovensku sa začal čiastkový monitorovací systém lesy (ČMS) realizova v roku 1987, ako vôbec prvý z monitorovacích systémov životného prostredia.
V súčasnosti existuje na Slovensku 112 trvalých monitorovacích plôch (TMP) v sieti 16x16 km (ide o tzv. extenzívny monitoring a monitoring I. úrovne) a 7 TMP pre vybrané lesné ekosystémy (intenzívny monitoring, monitoring II. úrovne). Na programe monitoringu lesov v súčasnosti participuje 39 krajín. Európske výsledky sú spracovávané z údajov z viac než 6000 TMP transnárodnej európskej siete programu UN-ECE ICP Forests extenzívneho monitoringu a približne 860 TMP z Paneurópskeho programu intenzívneho monitoringu.
Monitorovacie siete I. a II. úrovne možno považova za základnú kostru zisovania stavu lesov na Slovensku. Okrem nich existujú ešte podrobnejšie zisovania pre rôzne účely, ako napr. národná inventarizácia a monitoring lesov – NIML, či komplexné zisovanie stavu lesa – KZSL.
Výsledky monitoringu poskytujú periodický prehľad o priestorových a časových zmenách v stave lesa a prispievajú k lepšiemu pochopeniu vzahov medzi stavom lesných ekosystémov a stresovými faktormi, hlavne znečistením ovzdušia. Monitoring získava a zovšeobecňuje informácie o procesoch v lesných ekosystémoch, spolupracuje s ostatnými environmentálnymi monitorovacími programami za účelom poskytnutia informácií o ostatných dôležitých problémoch, ako napríklad o klimatických zmenách a biodiverzite v lesoch, čiže poskytuje zodpovedajúce informácie nielen odborníkom, ale aj širšej verejnosti.
mp