Verejnosť bezplatne užíva lesy od Bratislavy po Poloniny: Lesomajitelia chcú budovať nový koncept ochrany prírody
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na Ministerstve životného prostredia SR (MŽP) sa včera konalo stretnutie so zástupcami ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Podľa štátneho tajomníka Michala Kiču envirorezort preferuje, aby sa zvyšovanie kvality ochrany životného prostredia uskutočnilo za úzkeho zapojenia neštátnych vlastníkov. Envirorezort o tom informuje na svojej internetovej stránke.
Ako uviedol štátny tajomník MŽP Michal Kiča v čase bezprecedentnej klimatickej krízy a krízy biodiverzity spoločným cieľom musí byť dôraz na zvyšovanie ochrany vzácnych lokalít. „Preferujeme férový prístup a neštátnych vlastníkov lesov vnímame ako dôležitých partnerov pri zlepšovaní ochrany vzácnych lokalít,“ zdôraznil v tlačovej správe envirorezortu.
Kompenzácie za obmedzenie bežného obhospodarovania sú podľa ministerstva životného prostredia spravodlivým, ale nie jediným nástrojom vysporiadania sa s vlastníkmi pozemkov v chránených územiach. Kým v roku 2014 štát vyplatil finančné náhrady vo výške 1,3 milióna, v roku 2020 išlo už o sumu 6,6 milióna eur.
V budúcnosti chce klásť envirorezort dôraz na intenzívnejšie zapojenie neštátnych vlastníkov do činností smerujúcich k praktickej starostlivosti o chránené územia. Bude preto s ÚNIOU hľadať spôsoby, ako lepšie finančne podporiť neštátnych vlastníkov v súvislosti s manažovaním opatrení.
Diskutovali aj o formách napĺňania Prioritného akčného rámca financovania Natura 2000, ktorý má priamy dosah na hospodárenie na pozemkoch neštátnych vlastníkov po celom Slovensku. Témou bolo aj ďalšie zapojenie Únie do realizácie Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.
Podľa predsedu Milana Ovseníka ÚNIA uvítala pozvanie štátneho tajomníka Kiču v čase zvyšujúcej sa polarizácie spoločnosti. „Veríme, že sa reforma štátnej ochrany prírody v čase prílevu veľkého balíka financií na zelenú tranzíciu spoločne podarí. Je to pre udržateľný vidiek, ktorému ide o život.“
Zdôraznil, že ÚNIA si neželá nevraživosť a spory, pretože tie nezachránia naše hory: „Poďte s nami budovať nový koncept ochrany prírody. Toto je naše posolstvo verejnosti a politikom, ktoré sme dali v našej Kysuckej rezolúcii na sneme v roku 2018. A chceme ho napĺňať s každým, kto chce úprimne načúvať nášmu hlasu. Za našej aktívnej účasti ochraňovať náš súkromný majetok - les, ktorý verejnosť užíva bezplatne. Od Bratislavy po Poloniny,“ dodal podľa envirorezortu na záver predseda Milan Ovseník.
„Na stretnutí sme poukázali na paralelu s emisnými povolenkami a európskym projektom NATURA2000, ktoré mali pre obmedzenia využívania súkromného vlastníctva pri plnení environmentálnych cieľov EÚ priniesť výhody pre súkromných vlastníkov lesov a mali byť príležitosťou pre úpravu spôsobov obhospodarovania súkromných lesov. Opak je však pravdou.
A na Slovensku sa z úžasnej príležitosti stalo ohrozenie, ktoré dodnes traumatizuje a dokonca polarizuje spoločnosť. A toto už nesmieme dopustiť pri plnení klimatických cieľov EÚ, ku ktorým chce Slovenská republika pristúpiť formou vynútiteľnosti zo zákona bez jasne nastavených kompenzácii,“ uviedol na sociálnej sieti o stretnutí M. Ovseník.