Veľká beseda o PBOL v decembrovom vydaní LES & Letokruhy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V lesníckej prevádzke sa stala skratka PBOL (prírode blízke obhospodarovanie lesov) pre mnohých lesníkov synonymom výberkového spôsobu hospodárenia, pestovania trvalo viacetážových porastov a mozaikovite, skupinovito alebo skupinkovito obnovovaných porastov. Zneistení lesníci pod silným mediálnym tlakom považujú zvolené postupy za výberkové hospodárenie aj vtedy, keď nimi nie sú a naopak, maloplošné podrastové hospodárenie považujú za spôsob, ktorý PBOL nezahŕňa.
O tejto problematike sme debatovali na dvoch lesníckych dňoch, organizovaných na východnom Slovensku a následne na stretnutí s dlhoročnými, skúsenými lesníckymi praktikmi - Ing. Petrom Szarkom, vedúcim taxačnej skupiny v Mestských lesoch Košice, Ing. Milanom Tóthom, audítorom podľa certifikačnej schémy FSC v spoločnosti SGS Slovakia a Ing. Petrom Šiškom, vedúcim polesia Čermeľ v Mestských lesoch Košice a členom výboru hnutia Pro Silva Slovakia.
Zaujímavú besedu s rešpektovanými lesníckymi autoritami uverejňujeme na šiestich stranách v decembrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy, ktoré bude už o niekoľko dní distribuované našim čitateľom. Z besedy vyberáme úryvok z vyjadrenia Ing. P. Szarku na margo dvojnásobne natiahnutej obnovnej doby a mierne zvýšenej rubnej doby, ktoré považuje za hlavný rozdiel medzi hospodárskymi spôsobmi podrastovými, ktoré teraz na Slovensku fungujú a prezentovaným prírode blízkym hospodárením:„Určite som za to, aby sme akceptovali takýto spôsob hospodárenia v porastoch aj so 60-ročnou obnovnou dobou, ale podľa môjho názoru to nemôže byť hlavný spôsob hospodárenia, ktorý má zachrániť slovenské lesy. Nemôže byť vnucovaný lesníckym subjektom a nepovažujem za správne, že je pretláčaný, pretože sa u nás nedá celoplošne realizovať z rôznych dôvodov. Prvým je drevinové zloženie slovenských lesov, ktoré tvoria 30-timi percentami ihličnany a 60 percent pripadá na listnaté porasty. Zmiešaných porastov je u nás veľmi málo. Takýto spôsob pritom vyhovuje zmesiam buka a duba s primiešaním jedle.“
Jozef Marko