Vedecká štúdia: Lepšie výsledky s posilnením postavenia miestnych ľudí v chránených územiach. Horšie tam, kde vylúčili antropogénne vplyvy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vedci z univerzít v Michigane v Spojených štátoch a v anglických mestách Newcastle, Leeds, Manchester a Sheffield v štúdii nazvanej A global assessment of the social and conservation outcomes of protected areas (Globálne hodnotenie sociálnych dopadov a dopadov ochrany prírody v chránených územiach) konštatujú, že chránené územia sú kľúčovou stratégiou na ochranu biologických zdrojov, ale ich účinnosť sa značne líši a často majú negatívny vplyv na miestnych obyvateľov a ich rozvojové ciele.
“Objasnenie vzťahu medzi pozitívnymi a negatívnymi sociálnymi dopadmi a výsledkami ochrany prírody v chránených územiach je kľúčové pre rozvoj efektívnejšej a sociálne spravodlivejšej ochrany prírody. Zrealizovali sme globálnu analýzu 165 chránených území s použitím údajov zo 171 publikovaných štúdií. Posúdili sme, ako chránené územia ovplyvňujú blahobyt miestnych ľudí, faktory spojené s týmito vplyvmi, a predovšetkým vzťah medzi ochranou prírody v chránených územiach a sociálno-ekonomickými výsledkami.
Chránené územia, spojené s pozitívnymi socioekonomickými výsledkami mali väčšiu pravdepodobnosť, že dosiahnu pozitívne výsledky ochrany prírody. Pozitívne ochranárske a sociálno-ekonomické výsledky sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytli vtedy, keď chránené územia prijali režimy spoločného riadenia, posilnili postavenie miestnych ľudí, znížili ekonomické nerovnosti a zachovali si kultúrne výhody a výhody v oblasti života miestnych ľudí.
Zatiaľ čo najprísnejšie režimy manažmentu chránených území sa pokúšali vylúčiť antropogénne vplyvy na dosiahnutie cieľov biologickej ochrany, chránené územia, ktoré explicitne integrovali miestnych ľudí ako zainteresované strany, mali tendenciu byť efektívnejšie pri dosahovaní spoločných výsledkov biologickej ochrany a socioekonomického rozvoja.
Za určitých okolností môže byť potrebná prísna ochrana, ale naše výsledky ukazujú, že ciele ochrany a rozvoja môžu byť synergické a zdôrazňujú stratégie riadenia, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť maximalizácie výkonu ochrany a výsledkov rozvoja chránených území,” uvádzajú v zhrnutí štúdie jej autori.
Zdroj: https://conbio.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/cobi.12568