Vedci začali pracovať na pestovaní dreva v laboratórnych podmienkach
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Prekvapivú informáciu zverejnil portál Techpedia.ta3.com. Uvádza v nej, že zatiaľ čo laboratórne vypestované mäso sľubuje ušetriť zvieratá od zabíjania, drevo stále pochádza výlučne zo stromov. To však nemusí platiť v blízkej budúcnosti, pretože vedci začali pracovať na vypestovaní dreva v laboratórnych podmienkach.
Vedci z Massachusettskej technickej univerzityzačali extrakciou živých buniek z listov rastliny cínie. Umiestnili ich do kvapalného rastového média, kde sa začali množiť. Výsledná dávka buniek bola následne prenesená na trojrozmernú gélovú matricu, kde bunky pokračovali v proliferácii. Pridanie rastlinných hormónov auxínu a cytokinínu pritom vyvolalo v bunkách produkciu lignínu, čo je organický polymér, ktorý dodáva drevu pevnú konzistenciu. Tento proces umožnil vedcom nakoniec vypestovať malú tuhú štruktúru v tvare gélovej matice, ktorá je podobná drevu. Vedci ďalej zmenili hladiny týchto dvoch hormónov, aby bolo možné riadiť množstvo lignínu, ktoré bunky produkovali. To tímu umožnilo doladenie štrukturálnych vlastností vypestovaného „dreva“.
Portál Techpedia.ta3.com ďalej uvádza, že hoci boli doteraz vykonané experimenty dosť malého rozsahu, je nádej, že táto technológia by mohla jedného dňa umožniť jednoduché vytváranie drevených výrobkov, ako sú stoly, podľa potreby pestovaním v laboratóriu.. Nielenže by nebolo potrebné rúbať, prepravovať alebo spracovávať stromy, ale tiež by nebolo potrebné rezať kusy reziva na dĺžku a potom ich skrutkovať alebo lepiť dokopy. Vedci teraz skúmajú uskutočniteľnosť rozšírenia systému na využitie v praxi, pričom musia brať do úvahy veľa faktorov. Jednou z nevyriešených otázok je to, ako previesť tento úspech na iné druhy rastlín.