Vedci z Banskej Štiavnice vyvinuli nový lapač lykožrútov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovenskí veci vylepšili lapače hmyzu. Určené sú na odchyt lykožrútov. Nová technológia umožní, že zariadenia zachytia aj o 30 percent viac škodcov.
Lykožrúty chytajú do nových pascí
Momentálne najväčší výskyt lykožrúta smrekového je vo Vysokých Tatrách, v oblasti Kysúc, Oravy, Nízke Tatry. To sú oblasti, kde je momentálne najviac premnožený lykožrút aj dlhodobo. Pritom 500 až 1 000 lykožrútov pritom dokáže zničiť dospelý smrek.
Na ich odchyt a monitorovanie sa u nás používajú dva typy lapačov. Vedci z Banskej Štiavnice vyvinuli nový typ, ktorý zvýšil ich odchyt.
"Náš výskum prebiehal vo Vysokých Tatrách v oblasti Tatranskej Javoriny, kde sme tri roky intenzívne testovali všetky typy. Zistili sme najmä zo sezóny z minulého roku potešujúce výsledky, keď tie naše prototypy mali vyššiu účinnosť o 20 až 30 % oproti komerčne dostupným typom," vraví Juraj Galko, vedúci projektu.
Lapače tvarom pripomínajú strom. Lykožrútov na ne pritiahne feromónová náplň. Vletia do nárazovej plochy, odkiaľ spadnú do zbernej nádoby. Tá po novom dokáže vďaka sieťke odvádzať vodu.
"Naša odchytová nádoba v tomto prototype vie zachytiť viac ako 60 000 lykožrútov smrekových," hovorí J. Galko.
Nový prototyp lapača si chcú dať patentovať. Do slovenských lesov by sa mohol dostať už o rok.
Zdroj: stv1