Vedci sa zameriavajú na odolnosť lesov voči klimatickým zmenám: Rovnako dôležitá je trvalá udržateľnosť aj príjem z hospodárenia v lese
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Európa sa snaží nájsť odpoveď na otázku, aké lesy majú v budúcnosti šancu na prežitie, a to prostredníctvom ambicióznych projektov, ktoré zahŕňajú inovatívne prístupy k obnove a udržateľnému riadeniu lesov. Príkladom takéhoto prístupu je projekt SUPERB, financovaný Európskou úniou, ktorý sa zameriava na rozvoj biodiverzity a odolnosti lesov voči klimatickým zmenám. Portál SITA Klíma o tom píše podľa zdroja projects.research-and-innovation.ec.europe.eu.
„V Akvitánsku, kľúčovej lokalite projektu SUPERB, sa vytvára „zelený štít“ zo živých plotov širokolistých kríkov a stromov, ako je dub. Tento prístup má za cieľ vytvoriť útočisko pre vtáky, zvieratá a hmyz, zároveň poskytuje vedcom príležitosť sledovať zlepšenia v biodiverzite. Podobné iniciatívy prebiehajú na 12 pilotných miestach v Európe, kde každé predstavuje odlišný typ lesa a jeho špecifické výzvy.
Zelený štít z dubov má chrániť milión hektárov vysokých morských borovíc vysadených v juhozápadnom Francúzsku. Podľa vedcov totiž lesy s jediným druhom nie sú vhodné pre rôznorodú populáciu vtákov a zvierat. Vďaka tomu sú stromy zraniteľnejšie voči prepuknutiu inváznych škodcov, ktoré sa pravdepodobne budú zvyšovať s rastúcimi teplotami,“ uvádza portál SITA Klíma.
Niektorí vlastníci pôdy sa však zdráhajú do projektu zapojiť, pretože sa obávajú vplyvu environmentálnych opatrení na hospodárenie v lesoch. „Ľudia si môžu myslieť, že veda má za cieľ obmedziť ziskovosť lesa, ale v skutočnosti je to naopak,“ hovorí profesorka Magda Bou Dagher Kharratová, hlavná vedkyňa v EFI a vedúca koordinačného tímu SUPERB. „Záleží nám na trvalej udržateľnosti lesa a to znamená aj na príjme z hospodárenia v les. Naším cieľom je pomôcť ľuďom spravovať ho tak, aby tu bol aj v budúcnosti a naďalej poskytoval široké spektrum ekosystémových služieb.“ Podľa nej cieľom projektu je pomôcť ľuďom lepšie pochopiť dôležitosť obnovy lesov.
Link na celý článok: Aké lesy môžu v budúcnosti prežiť zmenu klímy? Vedci hľadajú riešenia - SITA Klíma