Vedci o vysokom klimatickom riziku pre lesy v strednej a západnej Európe: Postihnutý je najmä smrek, v nižších polohách už neprežije
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pretrvávajúce suchá, horúčavy a požiare zaťažujú lesy na celom svete. Klimatické zmeny menia ich schopnosť absorbovať uhlík. Výsledkom môže byť rozsiahle odumieranie stromov. Píše o tom portál iMeteo.sk.
„Vedci z University of Utah (USA) a Technickej univerzity v Mníchove teraz po prvýkrát v histórii zhrnuli poznatky o vplyvoch globálneho otepľovania na lesy. Pomocou rôznych globálnych modelov odhadli zníženie absorpcie CO2 lesmi do konca storočia. Problémom je aj strata konkrétnych druhov a tak zníženie biodiverzity prostredia. Nakoniec použili satelitné údaje na analýzu pravdepodobnosti rozsiahleho odumierania lesov súvisiacej s klímou.
Štúdia odhalila vysoké klimatické riziko pre lesy v strednej a západnej Európe. Pravdepodobnosť rozsiahleho odumierania stromov je preto vysoká. Postihnutý je najmä smrek, ktorý v nižších polohách za výrazne teplejších a suchších podmienok už neprežije. Smrekové lesy sú rozšírené aj u nás na Slovensku, preto je táto štúdia dôležitá aj pre nás.
Ďalším problémom je podkôrny hmyz. Silné búrky alebo zaťaženie snehom vyvracajú stromy a tie sú potom dokonalou živnou pôdou pre škodcov. Sucho a teplo sú zase ideálne na premnoženie chrobákov,“ uvádza portál iMeteo.sk.
Link na celý článok: