Vedci o rozklade suchého dreva: V prípade nízkej vlhkosti prostredia je to veľká hrozba vzniku požiaru
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vedecká štúdia publikovaná v časopise NATURE odhalila, že rozklad suchého dreva je do značnej miery riadený klímou. Vedci zistili, že rýchlosť rozkladu suchého dreva sa zvyšuje s teplotou, avšak alfou a omegou zvyšovania rýchlosti rozkladu je potreba výskytu vysokých úrovní zrážok, teda relatívne vysokej vlhkosti prostredia. V prípade nízkeho výskytu zrážok, teda nízkej vlhkosti prostredia, sa suché drevo razom stáva veľkou hrozbou pre vznik nekontrolovaného požiaru.
„Množstvo uhlíka uloženého v odumretom dreve zodpovedá približne 8 percentám celosvetových zásob uhlíka v lesoch. Rozklad odumretého dreva sa vo veľkej miere riadi podnebím so skupinami rozkladačov – ako sú mikroorganizmy a hmyz – ktoré prispievajú k zmenám v rýchlosti rozkladu. V globálnom meradle zostáva príspevok hmyzu k rozkladu odumretého dreva a uvoľňovaniu uhlíka stále zle pochopený.
Tu predstavujeme terénny experiment rozkladu dreva na 55 lesných lokalitách a 6 kontinentoch. Zistili sme, že rýchlosť rozkladu mŕtveho dreva sa zvyšuje s teplotou a najsilnejší teplotný efekt sa vyskytuje pri vysokých úrovniach zrážok. Zrážky ovplyvňujú rýchlosť rozkladu negatívne pri nízkych teplotách a pozitívne pri vysokých teplotách. Ako čistý účinok - vrátane priamej konzumácie hmyzom a nepriamych účinkov prostredníctvom interakcií s mikroorganizmami - hmyz urýchľuje rozklad v tropických lesoch (3,9 % medián úbytku hmotnosti ročne).
V miernych a boreálnych lesoch nachádzame slabé pozitívne a negatívne účinky s mediánovým úbytkom hmotnosti 0,9 % a −0,1 % ročne. Okrem toho aplikujeme experimentálne odvodenú funkciu rozkladu na globálnu mapu uhlíka z mŕtveho dreva, syntetizovaného z empirických údajov a údajov diaľkového snímania. Získavame odhad 10,9 ± 3,2 petagramu uhlíka ročne uvoľneného z mŕtveho dreva na celom svete, pričom 93 percent pochádza z tropických lesov. Celosvetovo môže čistý účinok hmyzu predstavovať 29 percent toku uhlíka z odumretého dreva, čo naznačuje funkčný význam hmyzu pri rozklade odumretého dreva a uhlíkovom cykle,“ uvádzajú vedci v úvodnom zhrnutí ich poznatkov.
Link na celý článok: