Vedci analyzovali 27 000 letokruhov z takmer 150 dubov: Séria horúcich a suchých liet nemá za posledných 2000 rokov obdobu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Sucho a horúčavy, ktoré po roku 2014 sužujú Európu, sú najhoršie od čias Rímskej ríše. Podľa denníka The Guardian to vyplýva zo záverov štúdie, ktorá vznikla na základe skúmania letokruhov stromov. Autori štúdie, ktorú zverejnil časopis Nature Geoscience, analyzovali 27-tisíc letokruhov zo 147 dubov. Vlny horúčav v minulých rokoch mali podľa vedcov devastujúce dôsledky v podobe tisícok predčasných úmrtí, zničenej úrody či lesných požiarov. Informáciu zverejnila tlačová agentúra ČTK a publikoval ju portál HNonline.sk.
Nízke hladiny riek miestami zastavili lodnú dopravu aj chladenie jadrových elektrární. Hlavnou príčinou sú vysoké teploty, ktoré boli v posledných rokoch zaznamenané po celej Európe. Klimatológovia predpovedajú v budúcnosti ešte extrémnejšie a častejšie horúčavy a suchá. "Všetci sme si vedomí sledu výnimočne horúcich a suchých liet, ktoré sme mali posledných niekoľkých rokov," uviedol profesor a vedúci štúdie Ulf Büntgen z Cambridgskej univerzity. "Naše výsledky ukazujú, že to, čo sme zažili, je mimoriadne. Táto séria nemá za posledných 2000 rokov obdobu," uviedol. Skúmané údaje končia rokom 2018, pričom v rokoch 2019 a 2020 boli roky v Európe tiež veľmi horúce.
Štúdia, ktorú v pondelok zverejnil časopis Nature Geoscience, výsledky publikovala agentúra ČTK a prevzal ich aj portál Hnonline.sk, analyzovala 27-tisíc letokruhov zo 147 dubov. Drevo z žijúcich stromov pomohlo určiť vývoj sucha v poslednom storočí, pre zvyšné obdobie novoveku odborníci skúmali trámy starých budov, ako napríklad kostolov. Dáta k podobe klímy v stredoveku získali z kmeňov dubov, ktoré sa zachovali v riečnych naplaveninách či štrkových korytách. Pre antickú éru použili drevo zo studní.
Link na cel článok o štúdii letokruhov u dubov: