Vedci a lesníci hľadajú riešenie problémov lesov vo výskumných projektoch: Zaujímavosti z obnovy a výchovy porastov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lykožrútová kalamita a následná obnova lesov prináša v praxi veľké množstvo problémov, s ktorými sa lesníci ani vedci doposiaľ v histórii nestretli. Preto spoločne významne rozširujú záber výskumných projektov o nové témy a netradičné uhly pohľadu na riešenie praktických postupov pri starostlivosti o lesy. Prinášame tu rôzne vybrané zaujímavosti od vedcov, píše na internetovej stránke Výzkumní ústav lesního hospodářství a myslivosti v Českej republike.
„Vědci hledají a testují alternativní druhy domácích i cizokrajných dřevin a jejich populace, které by mohly být perspektivní součástí druhové skladby budoucích lesů. Jedná se například o jedli obrovskou, smrk ztepilý, smrk omoriku, borovici lesní, modřín opadavý, dub červený, douglasku tisolistou, jeřáb břek, buk lesní, topol černý a topol bílý, břízu bělokorou, jilm habrolistý a vaz, lípu srdčitou, tis červený, dub zimní a dub letní. U proveniencí jedle obrovské ve věku 40 let zjistili velmi dobrý zdravotní stav a výrazný tloušťkový přírůst. Jedle obrovská produkčně výrazně převyšuje ostatní srovnávací dřeviny, vliv sucha na růst nebyl zaznamenán,“ uviedli odborníci z Výzkumního ústavu lesního hospodářství a myslivosti.
Vedci zistili, že pri výchove lesa je dôležitá pozitívna korelácia štíhlostného koeficientu a porastového svetla – zvyšovanie porastového svetla vedie k zvýšeniu hodnoty (teda k zhoršeniu) štíhlostného kvocientu v náletoch, nárastoch a mladinách smreka z prirodzenej obnovy, akcelerovaný je totiž výškový rast. Hrúbkový rast je na porastovom svetle nezávislý a naopak závislý od konkurenčných vzťahov medzi jedincami a s nárastom porastného svetla nekoreluje. Záver: uvoľňovanie prirodzenej obnovy smreka úplným odstránením hornej porastovej clony dorubnou fázou clonného rubu (často robeným v mylnej predstave o podpore spodnej porastovej etáže) vedie k zhoršeniu štíhlostného koeficientu a tým k zhoršeniu stability a zvýšeniu rizika poškodenia mladého porastu.
Link na celý článok:
Vědci a lesníci hledají řešení problémů lesů ve výzkumných projektech | VÚLHM (vulhm.cz)