Včely lesníkom na Orave neuletia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovenskí a poľskí lesníci realizovali v Beskydách projekt na podporu včelárstva.
Hlavným cieľom mikroprojektu (INT/EB/ZA/3/II/A/0056) bolo prostredníctvom piatich vzdelávacích seminárov zvýšiť úroveň vedomostí a znalostí o chove včiel v Beskydách. Zacielený bol na odbornú verejnosť z radov poľských a slovenských lesníkov ako aj študentov stredných škôl. Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik Odštepný závod Námestovo a Nadleśnictwo Wisła ho realizovali v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja v programe INTERREG V-A Poľsko-Slovensko.
Beskydy sa rozprestierajú na území Slovenska i Poľska. Vyznačujú sa špecifickými geomorfologickými a klimatickými podmienkami. Včelstvá a na ne nadväzujúce včelárstvo tu majú špecifiká, napriek tomu sa región v minulosti tešil veľkému záujmu o včelárstvo.
„Z dôvodu rozdelenia Beskýd hranicou došlo k rozdielnemu rozvoju včelárstva. Zatiaľ čo na poľskej strane dochádza k rozvoju včelárstva a včelárskych tradícií, na slovenskej strane záujem klesá z dôvodu starnutia generácie včelárov a taktiež z nedostatku prístupu k aktuálnym poznatkom a vedomostiam. Priemerný vek včelára v tomto regióne je 55 - 65 rokov", vysvetľuje riaditeľ Odštepného závodu Námestovo Ing. Jozef Herud.
„Ako hlavný výstup projektu bola vytvorená dvojjazyčná poľsko-slovenská príručka, ktorá obsahuje informácie potrebné pre začínajúceho včelára, poznatky z jednotlivých seminárov, celoročný kalendár včelára s popisom jednotlivých úkonov pri starostlivosti o včelstvá a ďalšie potrebné teoretické poznatky", doplnil projektový manažér Ing. Peter Kováčik, PhD.
Včely sú veľmi významnou zložkou životného prostredia. Nezanedbateľných efektom projektu je zvýšenie počtu osôb zaoberajúcich sa chovom včiel a včelárstvom, čo bude mať výrazne pozitívny vplyv na zvýšenie početnosti včelstiev v regióne Beskýd. Jedným z cieľov projektu je teda podpora a zachovanie hlavnej funkcie včiel – opeľovania, v tomto cezhraničnom regióne.