Včelár z východného Slovenska znova najlepší na svete: Pre LES & Letokruhy povedal, že naše lesné medy na výstavách bodujú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Východniar pracovitý ako včela získal na svetovej výstave špeciálne ocenenia a so svojím medom prevalcoval konkurenciu. Na 48. ročníku svetovej včelárskej výstavy Apimondia v Santiagu v Chile zaznamenal med Tibora Vargapála neobyčajný úspech. Získal až sedem medailí. Informáciu, uverejnenú na sociálnej sieti Košickým samosprávnym krajom, publikoval portál Dnes24.sk.
„Okrem tohto fantastického úspechu sa Slovensko blyslo tak, že na to nikto nezabudne. Stalo sa najúspešnejšou krajinou v počte medailí za kvalitné, zdravé a výnimočné včelie produkty a med,“ informoval Košický samosprávny kraj na svojej facebookovej stránke.
Rozhovor s Tiborom Vargapálom o jeho včelárskych úspechoch sme publikovali v časopise LES & Letokruhy v decembri minulého roka. „V auguste 2022 získal na 47. svetovej včelárskej výstave Apimondia v tureckom Istanbule sedem zlatých medailí. Svetových prehliadok medu sa zúčastňuje od roku 2013 a za ten čas ich získal takmer 40. Historicky je teda najúspešnejším včelárom na svete.
Včelársku farmu má v Hrani pri Trebišove na Zemplíne, ale so včelstvami aj kočuje. S obľubou vozí svoje včely za potravou do Volovských vrchov, vďaka čomu má vynikajúci medovicový med z jedle. Lesné porasty na Gemeri zasa vyhľadáva najmä kvôli lipe. S Tiborom Vargapálom sme sa stretli v Košiciach, kde má v centre mesta vlastnú predajňu so včelími produktami,“ napísali sme v úvode článku.
Keď sme sa ho opýtali, čím to je, že kvalita slovenského medu je tak vysoká a do akej miery ju ovplyvňuje krajina a práca včelára, Tibor Vargapál odpovedal:
„Rozhoduje krajina a Slovensko je relatívne nepoškodená, čistá krajina. Napríklad Francúzi striekajú poľnohospodárske plodiny tak, že ani neviem, či sa vôbec zúčastňujú súťaží so svojimi medmi. Na Slovensku síce nemáme veľkú pestrosť, ale naše lesné medy bodujú. Spomenul som už jedľový, alebo jedľový v kombinácii s lipou a podobne.
Aj agátový môže získať zlatú medailu, ak je v ňom prímes medu z iných kvetov, trebárs levandule a chytí špecifickú chuť. Napríklad jeden včelár z Bratislavy bol úspešný vďaka tomu, že v hlavnom meste je veľa rôznych kvetov v parkoch, záhradách, na balkónoch.
Na Slovensku máme 12 medov, z nich sú niektoré kombináciami medov, ktoré dokážu vytvoriť včely. Napríklad Brazília s neuveriteľnou pestrosťou kveteny by mohla mať aj tisíc medov, keby chcela. V Európe je medárskou veľmocou Turecko, ktoré má veľké množstvo rôznych medov.“
Jozef Marko