V Tichej a Kôprovej doline zostane kalamitné drevo
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ako orgán poslednej inštancie potvrdil bez ďalšej možnosti odvola sa správnos rozhodnutí Krajských úradov (KÚ) ŽP v Prešove a Žiline o nepovolení výnimky na zasiahnutie do lesného porastu v piatom najvyššom stupni ochrany Tatranského národného parku (TANAP).
Zamietol teda odvolania Štátnych lesov TANAP-u a bývalých urbarialistov Východná proti rozhodnutiam KÚ ŽP nepovoli ažbu kalamitného dreva v týchto dvoch tatranských dolinách. Štátni lesníci argumentovali, že ažba je nevyhnutná na zastavenie lykožrútovej kalamity a zníženie požiarneho rizika. Štátni ochranári zo Správy TANAP-u naopak oponovali, že na rozširovanie podkôrneho hmyzu by vyaženie dreva nemalo zásadný vplyv a jeho negatívne následky by na miske váh prevyšovali tie pozitívne. “V čase klimatických zmien sú bezzásahové zóny kvôli možnosti zisovania nových poznatkov veľmi potrebné aj pre prácu samotných lesníkov,“ tvrdil počas roka riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura.
Citáty argumentov z dôvodovej správy rozhodnutia MŽP poskytol Juraj Švajda zo Správy TANAP-u. “Lesné porasty boli zasiahnuté vetrovou kalamitou, ako jedným z prírodne pôsobiacich vplyvov. Biotopy a biotopy druhov však na uvedených miestach nezanikli a naďalej na nich pôsobia rôzne iné vplyvy.“ Ako jeden z týchto zásadných vplyvov označilo v rozhodnutí MŽP aj spracovanie kalamitného dreva. Podľa ministerstva by po jeho ažbe a odstránení došlo k zásadným zmenám chemizmu, hydrického a bioklimatického režimu biotopov a biotopov druhov, a preto je z hľadiska ich ochrany dôležité ponechanie spadnutého dreva na ploche.
Dôvodová správa MŽP sa dotýka aj na námietok lesníkov o neprimeranej dåžke odvolacieho konania do prijatia konečného rozhodnutia. “Odvolateľ svojimi nejasnými a neúplnými odpoveďami na výzvy KÚŽP spôsoboval prieahy v konaní.“
ŠL TANAP-u sa podľa svojej koordinátorky vonkajšej komunikácie Lenky Burdovej nechcú v tejto chvíli k rozhodnutiu poskytova vyjadrenia. “Dôvodom je ministerská mierová dohoda (medzi ministrami ŽP Izákom a pôdohospodárstva Jureňom - pozn. redakcie) o neútočení zo začiatku decembra tohto roku.“
Na mierovej dohode chcú štátni ochranári podľa Švajdu stava aj do budúcna. “Je nezmyslené medzi nami a lesníkmi vies mediáne vojny za peniaze z toho istého štátneho mešca. Miesto toho by sme mali spolu radšej spolupracova. Kým sa my tu dvaja bez výsledku handrkujeme, osoh z toho má tretí a smeje sa nám za bučkom.“ Za tretieho J. Švajda označil veľké investičné skupiny, ktorých cieľom je podľa neho v Tatrách dosiahnu zisk za každú cenu bez ohľadu na ochranu prírody.
(Tatranský denník KORZÁR, 28.12.2006)