V Stužickom pralese 250 ročné buky a 400 ročné jedle: Vďaka turistickým chodníkom dobre prístupný verejnosti
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V najvýchodnejšom cípe Slovenska na slovensko-poľsko-ukrajinskom trojmedzí, pod kótou Kremenec (1210 m n.m.), sa nachádza najreprezentatívnejšia zložka najväčšieho spomedzi štyroch slovenských komponentov svetového prírodného dedičstva Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy, Stužica – Bukovské vrchy. Národná prírodná rezervácia (NPR) Stužica je ukážkou primárnych pralesov z poľadovej doby, kde stromy dosahujú vek na hranici svojho dožitia. Prales s 250 ročnými bukmi a 400 ročnými jedľami, ktorý poskytuje domov všetkým veľkým šelmám žijúcim v slovenských lesoch, je vďaka turistickým chodníkom dobre prístupný aj verejnosti. Pre TASR to potvrdila Iveta Buraľová zo Správy Národného parku (NP) Poloniny.
Jadrová zóna najväčšieho komponentu zapísaného v zozname prírodného dedičstva UNESCO na Slovensku zaberá 1 742,26 hektára (ha), ochranné pásmo tvorí 5 694,11 ha. Samotná NPR Stužica s rozlohou 761,43 ha je najväčším slovenským pralesom. "Na takej rozsiahlej ploche človekom nenarušený pôvodný les predstavuje ukážku toho, ako vyzerali lesy v minulosti v podobných stanovištných podmienkach v rámci daného vegetačného stupňa na našom území," povedala pre TASR Iveta Buraľová.
Aj keď je v NPR prevládajúcou drevinou buk dožívajúci sa 220 až 250 rokov, výraznou "kráľovnou" drevín je tu jedľa dosahujúca majestátne rozmery. "Pri jedli bol nameraný najhrubší obvod kmeňa 392, pri buku 322 centimetrov," konkretizovala na portáli Teraz.sk environmentalistka z NP Poloniony. Podotkla, že v stužickom pralese sa vyskytujú aj viaceré cenné listnáče ako jaseň štíhly, brest horský a predovšetkým javor horský, ktoré je v súčasnosti možné vidieť už len zriedkavo na málo početných miestach. Okrem všetkých veľkých šeliem zaznamenali v prastarom lese aj zubra hrivnatého a dokonca aj losa mokraďového.
Link na celý článok:
https://www.teraz.sk/regiony/npr-stuzica-je-najvacsim-bukovym-p/643431-clanok.html