V slovenských lesoch sú historicky najvyššie zásoby dreva: Medziročne sa zvýšili o 2,8 milióna kubíkov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V roku 2021 celková zásoba dreva na lesných pozemkoch na území Slovenska dosiahla 487,3 mil. m3 hrubiny bez kôry. Zásoba ihličnatého dreva (194,5 mil. m3, 39,9% z celkovej zásoby) sa v dôsledku dlhodobého pôsobenia škodlivých činiteľov v smrekových lesov znižuje (oproti roku 2020 sa znížila o 0,3 mil. m3).
Naďalej pokračuje trend zvyšovania zásoby listnatého dreva (292,8 mil. m3, o 3,1 mil. m3 oproti roku 2020, 60,1% z celkovej zásoby). Priemerná zásoba dreva na hektár bola 250 m3, z toho pri ihličnatých drevinách 279 m3 a pri listnatých drevinách 234 m3.
Zásoby dreva v súčasnosti sú historicky najvyššie, ich objem však už kulminuje a predpokladá sa, že v nasledujúcich rokoch a desaťročiach sa budú zásoby dreva znižovať v dôsledku postupnej zmeny vekovej štruktúry a poklesu zastúpenia ihličnatých drevín, ktoré dosahujú vyššiu objemovú produkciu.
V porovnaní s rokom 2020 sa zásoba dreva zvýšila o 2,8 mil. m3. V mladších lesných porastoch (vo vekových stupňoch 3 až 6) mali najvyššiu zásobu smrek pred bukom. V ostatných vyšších vekových stupňoch prevláda zásoba buka pred smrekom, dubom a ostatnými ihličnatými drevinami.
Vo všetkých vekových stupňoch okrem posledného (15+) sú najvyššie zásoby dreva v hospodárskych lesoch. V 15. a vyšších vekových stupňoch majú najvyššiu zásobu dreva ochranné lesy. Na základe výsledkov dlhodobých analýz možno konštatovať, že v súčasnosti sa v SR nachádzajú historicky najvyššie zásoby dreva minimálne za ostatné storočie.
Tento stav vyplýva z aktuálnej vekovej štruktúry lesov, ktorú charakterizuje vyššie plošné zastúpenie starších lesných porastov vo vekových stupňoch 8 – 15+, v ktorých sú akumulované vysoké zásoby dreva. Predpokladá sa, že v nasledujúcich rokoch a desaťročiach sa budú zásoby dreva znižovať v dôsledku postupnej zmeny vekovej štruktúry a pôsobenia škodlivých činiteľov.
V hospodárskej úprave lesov sa najčastejšie uvádzajú celkový bežný prírastok (CBP), priemerný rubný prírastok (PRP) a celkový priemerný prírastok (CPP), ktoré sa uplatňujú ako produkčné ukazovatele a v prípadoch PRP a CBP aj pri určovaní výšky ťažby dreva. Ročný CBP vyjadruje objem dreva, ktorý v lese prirastie za jeden rok. V roku 2021 dosiahol hodnotu 11,98 mil. m3 v lesoch na lesných pozemkoch v SR, resp. 6,22 m3 /ha.
Od roku 2015 je pozorovaný každoročný pokles CBP spolu aj na 1 ha. PRP predstavuje prírastok lesných porastov v ich rubnej dobe a využíva sa aj ako ukazovateľ na určenie objemu obnovnej ťažby v hospodárskych lesoch pri hospodárskom spôsobe podrastovom a holorubnom.
V roku 2021 PRP v lesoch SR dosiahol hodnotu 8,23 mil. m3, resp. 4,27 m3/ha, a z toho 6,45 mil. m3, resp. 4,56 m3 /ha v hospodárskych lesoch. Pre účely zhodnotenia vyrovnanosti a udržateľnosti ťažbových možností je dôležitý stav a vývoj CPP, ktorý vyjadruje priemernú celkovú objemovú produkciu v rubnej dobe. Objem CPP v roku 2021 dosiahol hodnotu 12,54 mil. m3, resp. 6,51 m3 /ha.
Ing. Alexander Čarný
Zdroj: Status autora na sociálnej sieti
Titulok a redakčná úprava: Lesmedium.sk