V Paríži o klimatickej stratégii
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na klimatickom summite v Paríži sa stretne 140 lídrov. Mali by schváliť stratégiu na najbližšie obdobie.
O vplyve človeka na stav planéty sa rokuje už desiatky rokov. Prvý rámcový dohovor OSN o zmene klímy prijali v brazílskom Rio de Janeiro v roku 1992. Štáty sa zaviazali, že stabilizujú skleníkové plyny v atmosfére tak, aby sa vyhli nebezpečnému vplyvu človeka na klimatický systém. V dokumente sa konkrétne kroky nespomínajú. Znížiť objem emisií prikazoval štátom až Kjótsky protokol z roku 1997. Dokument platil iba pre vyspelejšie krajiny, ktoré produkovali viac emisií. Čína alebo India ešte v dvadsiatom storočí vypustili do ovzdušia oveľa menej oxidu uhličitého ako rozvinuté krajiny. V roku 2009 bola konferencia OSN v Kodani. V nezáväznej dohode sa hovorí, že globálne otepľovanie udržia štáty na úrovni do 2 stupňov Celzia oproti pred industriálnej ére. No a po roku v mexickom Cancúne protestovali najmä malé ostrovné štáty, žiadali zníženie stanoveného cieľa z 2 na 1,5 stupňa Celzia. Ich existenciu ohrozuje stúpajúca hladina oceánov.
Jednotlivé krajiny majú vlastné plány, ako znížiť negatívny vplyv človeka na prírodu. Dohodnúť sa však majú na spoločnej globálnej stratégii. Veľkí hráči chcú svorne znižovať emisie, ktorých momentálne najviac vypúšťa Čína a Spojené štáty. Peking prisľúbil, že bude svoje emisie zvyšovať len do roku 2030. Zároveň plánuje zalesniť oblasť s rozlohou štvornásobku Veľkej Británie a posilniť používanie obnoviteľných zdrojov. Spojené štáty chcú do roku 2025 znížiť emisie skleníkových plynov o 27 % v porovnaní s rokom 2005. Európska únia chce do roku 2030 znížiť emisie o 40 % v porovnaní s rokom 1990. Všetky tieto kroky by mali zabezpečiť, aby sa teplota na Zemi do konca storočia nezvýšila o viac ako o 2 °C.
Baron WAGA, prezident Nauru:
- Klimatické zmeny nás spájajú. Všetci sme na jednej lodi a tá sa prevráti, ak príde naozaj veľká vlna, preto máme jasno v tom, s čím ideme do Paríža. Limit musí byť 1,5 °C.
Michel JARRAUD, Svetová meteorologická organizácia:
- 1,5 °C je prakticky nemožné, 2 °C sú stále možné, ale budú si vyžadovať rýchlu a dôraznú reakciu.
Podľa niektorých odborníkov je však reálnejšie, že do konca storočia sa oteplí o 2,7 až 3 °C. K zmierneniu klimatických zmien by mali prispieť aj chudobné krajiny. Z rokovaní v Paríži by mala vzísť finančná pomoc, z ktorej by si mohli nakúpiť čistejšie technológie.
Zdroj: RTVS