V okolí Čierneho Balogu spracujú tento rok približne 1,2 milióna kubíkov podkôrnikovej kalamity: Štátni lesníci vybudujú tajch a dve prehrádzky
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nad obcou Čierny Balog chcú Lesy Slovenskej republiky vybudovať protipovodňové hrádze. Na mieste totiž hrozia povodne z prívalových dažďov. V budúcnosti by mohol pribudnúť aj tajch. Štátne lesy vyťažia v tomto roku na Horehroní v okolí Čierneho Balogu v súvislosti s podkôrnikovou kalamitou zhruba 1,2 milióna kubických metrov dreva. Rozsiahle odlesňovanie bude pokračovať aj na budúci rok. Vybudovaniu nového tajchu nad obcou Čierny Balog sa v relácii Správy z regiónov venoval redaktor STVR Marek Pivoluska.
„Odlesňovaním hrozia veľké riziká, čo sa týka prívalových dažďov. Jedno z týchto opatrení bude aj vybudovanie tajchu. Z ďalších dvoch opatrení, ktoré realizujeme, sú dve prehrádzky. Bude to odrážka Brôtovo a odrážka Veľká dolina,“ informoval vedúci Odboru usmerňovania lesníckych činností štátneho podniku LESY SR Ján Vrbenský.
Podľa starostu bola obec postihovaná povodňami aj v minulosti, preto považujú opatrenia za nevyhnutné. „Vzhľadom na ťažbu, jednou z požiadaviek, ktoré boli prerokované na mimoriadnom zasadnutí obecného zastupiteľstva obce Čierny Balog, bolo aj to, aby sa takéto protipovodňové opatrenia v obci realizovali,“ uviedol starosta Čierneho Balogu Michal Vetrák.
Tajch Šaling existoval zhruba od druhej polovice 19. storočia. Lesníci chcú na tomto mieste vybudovať novú vodnú nádrž s rozlohou zhruba jedného hektára.
„Prehrádzky sa budú realizovať počas roka 2025. Bola vyhradená suma okolo 60-tisíc eur, ktorú bude investovať štátny podnik. V rámci vodného diela Tajch Šaling je to zatiaľ len zámer,“ oboznámila Laura Tettingerová z Odboru komunikácie a marketingu štátneho podniku LESY SR.
Podľa ekológa však mali v regióne problém s povodňami ešte v čase, keď boli okolité kopce zalesnené. Otázne je, či plánované opatrenia postačia.
„Obávam sa, že aj navrhnutie adekvátnych technických vodozádržných opatrení typu priehrad, tajchov, bude musieť byť poriadne dimenzované, pretože hroziaci povrchový odtok môže byť veľmi veľký. Myslím, že otázka mohla byť položená inak. Do akej miery je nevyhnutné vyťažiť takýto objem drevnej hmoty?“ pýta sa Tomáš Lepeška z Katedry aplikovanej ekológie Technickej univerzity vo Zvolene.
Link na článok a reportáž: Odlesňovanie v okolí Čierneho Balogu zvyšuje riziko povodní - Správy RTVS