V Národnom lesníckom centre o aktuálnych problémoch ekonomiky a politiky lesného hospodárstva SR: Diskusia o bariérach pri uplatňovaní prírode blízkeho hospodárenia v lesoch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V Národnom lesníckom centre (NLC) sa 5. decembra uskutočnil 22. ročník tradičného podujatia, Aktuálne problémy ekonomiky a politiky lesného hospodárstva SR. Tohtoročná vedecká konferencia sa uskutočnila v priestoroch NLC na Sokolskej ulici a uviedol ju Bc. Ing. Ľuboš Halvoň, PhD., generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra, informuje NLC v dnešnej tlačovej správe.
„Vo svojom príhovore konštatoval, že konferencia dlhodobo patrí medzi najvýznamnejšie aktivity, pomocou ktorých NLC poskytuje priestor odbornej verejnosti na prerokovanie aktuálnych otázok, súvisiacich s ekonomikou a politikou lesného hospodárstva. Ďalej zdôraznil, že konferencia poskytuje aj ideálnu platformu na transfer poznatkov a výsledkov riešenia vedecko-výskumných projektov do lesníckej praxe. Záverom príhovoru poprial viac ako 60 účastníkom konferencie úspešnú konferenciu a organizátorom z Národného lesníckeho centra - Lesníckeho výskumného ústavu, Odboru manažmentu lesa poďakoval za zvládnutie jej realizácie,“ píše NLC v úvode informácie pre masmédiá.
Cieľom podujatia bolo predstaviť najmä výsledky projektu Výskumného zámeru NLC na roky 2022-2026 Ekonomika prírode blízkeho hospodárenia v lesoch (EPRIBLES),podporeného v rámci kontraktu medzi NLC a Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a spolufinancovaného štátnym podnikom LESY SR. Osobitná pozornosť bola venovaná aktuálnym projektom Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV), riešeným Národným lesníckym centrom – Lesníckym výskumným ústavom (NLC-LVÚ) Zvolen a tiež projektom, realizovaným v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene. Išlo o výsledky projektov:
- APVV-20-0408 INPARTES, zameraného na inováciu tvorby programov starostlivosti o les pre podporu participatívneho rozhodovania o poskytovaní ekosystémových služieb lesa,
- APVV-20-0429 EFEKTLES, zameraného na efektívnu štátnu správu lesného hospodárstva
- APVV-20-0168 DEAWOO, zameraného na analýzu vlastností a účinkov mŕtveho dreva ako dôležitej zložky lesného prostredia,
- APVV-20-0294 ECOFORMAN, zameraného na hodnotenie ekonomických, sociálnych a environmentálnych dopadov manažmentu lesov v chránených územiach SR na LH a následné odvetvia,
- APVV-21-0290 FESWEB, zameraného na priestorové analýzy poskytovania ekosystémových služieb v lesoch Slovenska.
V rámci prvého bloku odzneli aktuálne témy lesníckej politiky a ekonomiky SR. Ing. Miroslav Kovalčík, PhD. z NLC prezentoval Ekonomické a hospodárske výsledky lesného hospodárstva SR v roku 2022 a výhľad pre rok 2023. Ing. Martin Moravčík, CSc. z NLC sa zameral na Stav a vývoj ukazovateľov lesného hospodárstva SR v roku 2022. Zástupca MPRV SR Ing. Ján Marcinek predstavil Možnosti financovania lesného hospodárstva prostredníctvom intervencií Strategického plánu SPP 2023 – 2027. Prvý blok konferencie uzavrela Ing. Blanka Giertliová, PhD. z Technickej univerzity vo Zvolene (TUZVO) s prezentáciou Environmentálne účtovníctvo v SR – jeho súčasný stav a možnosti budúcej aplikácie v lesných podnikoch.
Druhý blok konferencie bol zameraný na ekosystémové služby lesov, kde doc. Ing. Róbert Sedmák, PhD. z TUZVO prezentoval výsledky Prieskumu manažmentových opatrení na podporu viazania uhlíka na území PS a urbáru Štefanov nad Oravou. Následne Ing. Radovan Hladký z NLC predstavil plnenie ekosystémovýchslužieb produkcia dreva a produkcia biomasy na príklade ML Košice a Ing. Marek Trenčiansky, PhD. z TUZVO predstavil kvantifikáciu vodoochrannej ekosystémovej služby lesa na príklade vybraných vodárenských nádrží SR. Na záver vystúpil Ing. Matej Schwarz z NLC s prezentáciou o možnostiach využívania nepôvodných druhov drevín v EÚ.
Blok o ekonomike prírode blízkeho hospodárenia v lesoch (PBHL) otvoril s príspevkom Informácia o postupe riešenia projektu EPRIBLES v roku 2023 riaditeľ NLC-LVÚ Zvolen Ing. Ladislav Kulla, PhD.Následne zástupcovia z NLC-LVÚ Zvolen prezentovali výsledky riešenia čiastkových úloh projektu. Gerhard Jörg Rößiger Dr.rer.silv. prezentoval príspevok s nadpisom Aké rozdiely medzi PBHL a bežným hospodárením ukazujú údaje? Ing. Vlastimil Murgaš, PhD. predstavil Nové živé laboratórium PBHL – dizajn a metodický koncept a poslednú prezentáciu na tému Možnosti PES za sekvestráciu uhlíka v prírode blízkych lesoch predniesla Ing. Zuzana Sarvašová, PhD.
„Diskusia bola zameraná hlavne na otázky súvisiace s bariérami pre uplatňovanie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch v podobe škôd spôsobovaných zverou, využívaním ekosystémových služieb a možnosťami podporných nástrojov pre lesné hospodárstvo. Moderátori konferencie poďakovali prezentujúcim a diskutujúcim za ich príspevky a názory a vyslovili presvedčenie, že cieľ konferencie bol naplnený. Z konferencie bude pripravený zborník príspevkov, ktorý účastníci konferencie dostanú poštou, ale všetci záujemci ho spolu aj s prezentáciami nájdu na stránke https://web.nlcsk.org alebo projektových stránkach na www.ipoles.sk,“ dodáva v tlačovej správe Ing. Zuzana Sarvašová, PhD., vedecká sekretárka NLC-LVÚ Zvolen.