V Európe pozitívny trend: viac nového lesa ako vyťaženého dreva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Celková plocha vyťažených lesov vzrástla v rokoch 2016 – 2018 oproti obdobiu medzi rokmi 2011 – 2015 o 49 %. Z pohľadu množstva získanej biomasy ide o nárast ťažby až o 69 %, informuje na základe analýzy satelitných snímok Spoločné výskumné centrum Európskej komisie. Na Slovensku tieto informácie publikoval portál Interez.sk.
V článku portál Interez.sk ďalej napísal, že 38 percent povrchu Európy pokrývajú lesy, poväčšine hospodárske, určené aj na ťažbu dreva. Britský denník The Guardian na základe výsledkov vedeckej štúdie píše, že zvýšené množstvo ťažby dreva môže v Európe spôsobiť problémy dosiahnuť ciele, ktoré si EÚ stanovila pre boj s klimatickou zmenou. Menej lesov totiž znamená zníženie schopnosti absorbovať uhlík na kontinente.
Vedci skúmali nárast ťažby s pomocou satelitných snímok, ktoré porovnávali so staršími dátami. Analýza však ukazuje aj to, že kým ťažba dreva v Európe za posledné roky vzrástla, výrazne vzrástla výmera novovysadených lesných porastov. V konečnom dôsledku tak v Európskej únii stále platí pozitívny trend, pričom rozsah novovysadených lesov prevyšuje množstvo vyťaženého dreva.
Výskum vedcov tiež ukázal, že celoeurópsky nárast ťažby pripadá na sedem štátov Európskej únie. Najvýraznejšie sa na ňom podieľa Švédsko (až 29 % nárastu), nasledujú Fínsko, Poľsko, Francúzsko, Lotyšsko, Nemecko a Španielsko.