V Čadci bilancujú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Najväčším škodcom lesov na Kysuciach je drevokazný hmyz.
Od januára do októbra spracovali Lesy SR, Odštepný závod v Čadci, celkom 96 293 kubíkov kalamitnej drevnej hmoty. Z toho 93 343 kubíkov bolo ihličnatej, prevažne smreka a 2 950 kubíkov listnatých stromov, z ktorých dominoval buk.
- Na vzniku kalamitnej hmoty sa podieľali poveternostné podmienky - vietor (23 %), podkôrny a drevokazný hmyz (59,5%), hubové ochorenia (17 %) a ostatné škodlivé činitele (0,5 %). Oproti vlaňajšku sa v dôsledku teplého leta zvýšila biologická aktivita podkôrnych škodcov, najmä lykožrúta smrekového a lykožrúta lesklého, - informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Náhodnými ťažbami v tomto roku odkryli celkom 146,53 hektárov kalamitných holín, ktoré plánujú zalesniť. Celková plánovaná ročná ťažba dreva bude približne na úrovni vlaňajšieho roka, teda zhruba 117 400 kubíkov.
Plošným odumieraním smrečín sú v tomto roku najviac postihnuté porasty v správe štátnych lesov v katastroch Výchylovky, Harvelky, Ochodnice, Dunajova a Poviny.
- V rámci programu integrovanej ochrany proti škodlivým činiteľom sa odštepný závod zameriava okrem priamych ochranných opatrení aj na prevenciu a uplatňovanie moderných metód. V tomto roku sa v rámci monitorovania početnosti podkôrnikov a priameho odchytu počas rojenia položilo 380 klasických a inštalovalo 370 feromónových lapačov, - povedal V. Rezek.
V dôsledku zvýšených stavov poľovnej zveri je aktuálna aj ochrana sadeníc a mladých lesných porastov proti obhrýzaniu či lúpaniu kôry. Ošetrujú preto sadenice repelentmi, budujú oplotenia, robia individuálnu mechanickú ochranu kmeňov. V ročnom pláne nákladov majú na práce v súvislosti s ochranou lesa vyčlenených 88-tisíc eur a na ochranu sadeníc proti škodám spôsobených zverou 166-tisíc eur.
Zdroj: sme.sk