ÚVO a NKÚ sa zhodli, ako verejne obstarávať. Spoločne kontrolujú vojenských lesníkov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Proces verejného obstarávania zvykne byť pre obstarávateľov na Slovensku poriadnym strašiakom bez ohľadu na odvetvie, v ktorom pôsobia. Optimisticky preto znie aktuálna informácia o tom, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR nielen posilňujú spoluprácu, ale že spoločne pripravili metodiku, ako verejne obstarávať. Jej zámerom je vyhnúť sa chybám, ktoré sa v súťažiach opakujú. Okrem iného tak chcú obidva úrady zlepšiť čerpanie eurofondov na Slovensku. Metodiku kontroly hospodárnosti a efektívnosti vo verejnom obstarávaní podpísali predsedovia oboch úradov 20. januára. Informáciu o tom priniesla agentúra TASR a zverejnila ju na svojej stránke Teraz.sk.
"Je to metodika pre hospodárne, účelné a efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi. Tento materiál je konkrétnym praktickým návodom nielen na súťaže, hradené z peňazí štátneho a miestnych rozpočtov, ale aj z eurofondov," cituje TASR predsedu ÚVO Miroslava Hliváka z brífingu s novinármi. Spoločná metodika má podľa neho pomôcť k zlepšeniu čerpania eurofondov na Slovensku, pričom dáva návod vyhlasovateľom súťaže, ako nastaviť projekty, výzvy a súťaže tak, aby boli realizované bez chybovosti.
Obe inštitúcie majú podpísané memorandum o spolupráci. Na spoločnom stretnutí predsedovia úradov zhodnotili rok 2019 a diskutovali aj o tom, čo je ešte potrebné zlepšiť. Pozornosť upriamili aj na čerpanie prostriedkov z európskych štrukturálnych fondov. "Aby aj tam sme teda nastolili taký režim, aby ÚVO nekontroloval ex-post, keď už môže konštatovať v prípade porušení len sankcie, ale aby aj v procese prípravy mal kompetenciu vstúpiť do toho procesu," skonštatoval predseda NKÚ Karol Mitrík.
Predseda ÚVO Miroslav Hlivák podľa TASR povedal, že oba úrady majú spoločné výsledky v oblasti kontroly a dohľadu, svedčiť o tom má aj kontrola štátneho podniku Vojenské lesy a majetky (VLM). Ako uviedol, ÚVO rozhodol, že štátny podnik spĺňa definičné znaky verejného obstarávateľa v zmysle zákona a je povinný aplikovať pravidlá verejného obstarávania ustanovené zákonom. ÚVO si následne vyžiadal od štátneho podniku zoznam obstarávaní, ktoré realizoval od 1. januára 2016, aj zoznam zákaziek, v ktorých podľa zákona nepostupoval. Štátny podnik však žiadosti úradu nevyhovel a informácie neposkytol. ÚVO im preto uložil pokutu a s podnetom na prešetrenie hospodárenia s finančnými prostriedkami sa obrátili na NKÚ. Kontrola ešte nie je ukončená, jej závery by podľa M. Hliváka mali byť známe o pár dní.