Ústav lesných zdrojov a informatiky NLC: Sme pyšní, že lesníci prispievajú aj k rozvoju ostatných rezortov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V májovom vydaní časopisu LES & Letokruhy predstavíme v rubrike o Národnom lesníckom centre Ústav lesných zdrojov a informatiky prostredníctvom zaujímavých informácií o aktivitách a projektoch, ktoré sme získali od riaditeľky ústavu Ing. Anny Mikovej. Ako upútavku uverejňujeme na stránke Lesmedium.sk úryvok, v ktorom Ing. Miková odpovedá na otázku, aké technológie využívajú pracovníci Ústavu lesných zdrojov a informatiky NLC v procese mapovania lesov a s akou presnosťou dokážu mapovať lesy na Slovensku.
„Mapovanie lesov sa vykonáva podľa harmonogramu vyhotovovania PSL, čiže 1/10 ročne. Celý proces začína už dva roky pred skončenín platnosti PSL snímaním povrchu terénu príslušného územia, v rámci ktorého sa získajú multispektrálne letecké meračské snímky a mračno bodov leteckého laserového skenovania. Rozlíšenie snímok je menej ako 20 cm a hustota skenovania tri body na meter štvorcový.
Samotná mapa vzniká poloautomaticky 3-D predvyhodnotením zmien v lese z leteckých meračských snímkov a s využitím digitálneho modelu reliéfu, keďže technológia laserového skenovania nám umožňuje veľmi presne zobraziť objekty aj pod lesným porastom. Inak povedané, na rozdiel od leteckých snímok vieme les z týchto záznamov vygumovať. Umožňuje to skutočnosť, že laserový lúč prenikne aj pod koruny stromov a vieme tak identifikovať jednotlivé prvky terénu. To znamená, že vidíme presne ako tečú potoky, kade idú cesty, dokonca je možné identifikovať aj chodníky a akékoľvek aj malé zlomy povrchu terénu, čo veľmi úspešne využívajú aj napr. archeológovia na identifikáciu starých opevnení hradov. Môžeme sa tak pochváliť, že lesníci na Slovensku nielen zachraňujú lesy, ale aj historické pamiatky.
Odbor diaľkového prieskumu Zeme NLC-ULZI Zvolen patrí medzi najkomplexnejšie a najlepšie vybavené pracoviská nielen v rámci Slovenska, ale dá sa povedať, že v celom európskom priestore. V rámci projektu financovaného zo Švajčiarskeho mechanizmu sme získali jedinečné technológie a to multispektrálnu digitálnu leteckú kameru a letecký laserový skener, takže pri jednom lete súčasne získame dva druhy dát a to letecké meračské snímky s vysokým rozlíšením a mračno bodov. Sme pyšní, že lesníci prispievajú aj k rozvoju ostatných rezortov a dokážu efektívne využiť svoje technológie, skúsenosti a know-how.
Spojením aktivít rezortov MPRV SR a ÚGKK SR prostredníctvom svojich podriadených organizácií GKÚ a NLC bola v rokoch 2017-2019 spracovaná ortofotomozaika Slovenskej republiky. Územie SR bolo rozdelené na tretiny a počas každého roku vo vegetačnom období sa zabezpečil zber a spracovanie údajov z jednej tretiny územia SR, pričom bol uplatnený princíp „jedenkrát a dosť“. Znamená to, že do celého procesu tvorby boli zahrnuté už aj plánované lokality pre vyhotovenie PSL a neboli údaje zabezpečované duplicitne. Prvýkrát v histórii Slovenska boli štátnymi organizáciami spracované ortofotomozaiky plne v súlade s pravidlami Európskej komisie a včas sa tak zabezpečila cyklická aktualizácia Registra dielov pôdnych blokov (LPIS), čím sa významným spôsobom prispeje k eliminácii vyplácania podpôr na nespôsobilú pôdu a následne sa zabráni aj prípadnému kráteniu zdrojov z európskych fondov pre SR. Prvýkrát v histórii je ortofotomozaika na významnej časti územia vytvorená zo spracovaných údajov leteckého laserového skenovania vykonaného pre PSL. Pri tvorbe bola použitá nová generácia digitálneho modelu reliéfu, čo malo významný vplyv na dosiahnutie presnosti ortofotomozaiky,“ povedala nám Ing. Miková.
Jozef Marko