Urýchli memorandum zonáciu národných parkov?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo pôdohospodárstva odštartovalo diskusiu o Národnom memorande o lesoch s ministerstvom životného prostredia.
Agrorezort požaduje, aby sa k obsahu memoranda mali možnosť vyjadriť všetky dotknuté strany, od štátnych inštitúcií, cez majiteľov, obhospodarovateľov, vedeckej a akademickej obce až po tretí sektor.
„Obviňovanie jednej, či druhej strany zo vzniknutej situácie nás vpred neposunie. Tento dokument je základom pre vyriešenie zložitej situácie v lesoch, ktorú spôsobili predchádzajúce vlády prijímaním nekoncepčných a neraz protichodných zákonov. Vzhľadom na jeho význam je však nevyhnutné, aby sa k nemu mali možnosť vyjadriť a poskytnúť argumenty všetky zúčastnené strany. Trváme tiež na tom, aby sa v rámci memoranda vyriešila aj zonácia chránených území. A to najmä nášho najstaršieho národného parku vo Vysokých Tatrách, ktorého zonáciu už 15 rokov obchádzajú všetci ministri životného prostredia. Spoločne stanovme jasné pravidlá, tak aby si zelené a zdravé lesy a výrobky zo slovenského dreva mohli užívať po nás aj naše deti a deti ich detí," uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Memorandum o lesoch má byť podľa MPRV SR vyjadrením spoločnej vôle oboch rezortov k eliminácii presadzovania úzko skupinových záujmov. Malo by byť hlavným nástrojom riadneho manažmentu prírodných zdrojov pri rešpektovaní osobitostí ochrany prírody a krajiny, rozvoja vidieka a zachovania tradičných foriem hospodárenia. Má rešpektovať trvalo udržateľný rozvoj a vytvárať podmienky na uspokojovanie potrieb súčasných a budúcich generácií. A to v harmónii medzi rovnovážnym uplatňovaním ochrany prírodných hodnôt slovenských lesov a ich prírodného dedičstva a rozvojom zelenej ekonomiky a zlepšovaním sociálnych podmienok miestneho obyvateľstva v regiónoch.
Memorandum taktiež stanovuje potrebu v jednotlivých chránených územiach vopred definovať merateľné ciele ochrany prírody a špecifikovať opatrenia na ochranu lesa v prípade jeho ohrozenia, či poškodenia. Zároveň považuje za nevyhnutné zavedenie dlhodobých finančných mechanizmov pre ekosystémové služby vlastníkom a obhospodarovateľom lesa na podporu ochrany prírody, ktorú zabezpečujú. MPRV SR v memorande zároveň zdôrazňuje nevyhnutnosť vyriešenia zonácie veľkoplošných chránených území a definovanie jednoznačných kritérií a pravidiel starostlivosti a ochrany o lesy v chránených územiach, pričom tento proces navrhuje bezodkladne zrealizovať v najstaršom národnom parku na Slovensku – Tatranskom národnom parku Vysoké Tatry.