Urbárnici z Dubnice požiadajú o vyhlásenie súkromného chráneného územia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Urbár, pozemkové spoločenstvo Dubnica nad Váhom tvorí 520 podielnikov, vlastniacich pozemky na viac ako 510 hektároch. Predseda dubnického urbáru Ing. Juraj Vanko, ktorý je aj predsedom Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, dosiahol predbežný súhlas urbárnikov, že požiadajú o vyhlásenie časti územia za súkromné chránené územie, ktoré budú chrániť bez nároku na finančné kompenzácie a zachovajú ho pre budúce generácie. Toto rozhodnutie majú potvrdiť členovia urbáru na septembrovom valnom zhromaždení, ale už dnes majú urbárnici k dispozícii projekt ochrany, ktorý pre nich vypracovali odborní pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy so sídlom v Považskej Bystrici.
„Vlastníci lesov nie sú tí, ktorí chodia do lesa iba preto, aby z neho vyťažili drevo a potom ho predali. Nie je to tak, i keď aj medzi nimi sa nájdu ľudia, ktorých zaujíma jedine profit z lesa. Ale takých ľudí predsa nájdete v každej profesii a v každej vrstve obyvateľstva. Donedávna som bol predsedom najväčšej organizácie, združujúcej súkromných vlastníkov lesov – Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, v súčasnosti som podpredsedom, pretože to prebrali po mne pochopiteľne mladší.
Vo vedení Únie sme sa zhodli na tom, že chceme vyslať signál vlastníkom lesov, aby nekládli za každú cenu prekážky ochrane prírody, pretože ochrana prírody sama o sebe je ušľachtilá vec. Vlastníci lesov sa s ňou stotožňujú, ale nemôžu súhlasiť s tým, akým spôsobom sa presadzuje voči majiteľom lesov zo strany štátu a štátnych orgánov. Považujeme ho za nekorektný a nesprávny. Preto ho odmietame akceptovať. Chceme ukázať príklad a motivovať vlastníkov lesov, aby veci prevzali do svojich rúk a starali sa o svoj majetok aj z hľadiska ochrany prírody. Samozrejme, nesmie to mať fatálne dopady na ich ekonomiku,“ povedal nám Ing. Juraj Vanko.
Celý článok o tomto zámere dubnických urbárnikov a o ich spolupráci so štátnymi ochranármi zo Správy CHKO Strážovské vrchy zverejníme v časopise LES & Letokruhy.
Jozef Marko