Úplný zákaz lovu medveďa nemá podľa zoóloga význam: Nemá ho kto kontrolovať, nie sme policajný štát
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ing. Tibor Pataky, CSc. z Katedry aplikovanej zoólogie a manažmentu zveri Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene poskytol rozhovor na aktuálne mimoriadne diskutovanú tému výskytu medveďov na Slovensku českému portálu Seznam Zprávy. Útokov na ľudí bude podľa jeho názoru pribúdať, pretože medvede nemajú kam ísť.
„Môžeme si teda spočítať, že od roku 2014 doteraz sedemkrát pribudlo každý rok 15% medveďov z celkového počtu, čo nám dáva cca vyše 2 500 kusov. Je tam samozrejme aj nejaký úbytok, ale medvede sa v posledných dvoch rokoch vôbec oficiálne nestrieľajú a aj predtým sa strieľalo veľmi málo, niekoľko ich občas usmrtí zrážka s autom alebo vlakom. A potom je tu samozrejme pytliactva. Bez neho by ale tá populácia skutočne narástla asi o tých 15% ročne. Ja sám odhadujem, že medveďov je v skutočnosti kvôli pytliactvu odhadom 1 500 až 1 800, niektorí poľovníci ale odhadujú 2 500, alebo dokonca 3 000, s čím sa ja nestotožňujem,“ hovorí v jednej z odpovedí T. Pataky.
Z interview ďalej vyberáme:
Takže sa dá vlastne povedať, že hlavným regulátorom rastu medvedej populácie na slovenskom sú pytliaci?
„Ministerstvo životného prostredia razí také pravidlá, že nie je potrebné medvede loviť, že sa budú riešiť len tí problémoví a populácia sa bude autoregulovať sama, že sa medvede prestanú rozmnožovať a tak ďalej. Po nejakej dobe by sa to možno stalo, ale to veľmi súvisí s dostupnosťou potravy. Momentálne keby neexistovalo pytliactvo, tak máme medvede až v Bratislave. Na Slovensku je dôležité si uvedomiť, že hustota zaľudnenia je pomerne vysoká v porovnaní napríklad so škandinávskymi krajinami. Porovnateľné je napríklad Chorvátsko, ale tam sa medveďov ročne loví legálne viac ako 10% z 1 000 až 1 200 jedincov, to isté sa deje v Slovinsku. Tam dokonca vlani strelili 225 medveďov z 1 000. A na Slovensku sa to nedeje.“
Vnímate pytliactvo ako pozitívny jav?
„Mňa pytliactvo trápi a najviac mi vadí, že netrápi ochrancov prírody. Už aj oni pripúšťajú, že sa ročne nelegálne strelí nejakých 100 medveďov, ale myslím si, že by sme mali zmeniť pravidlá hry a zabrániť tomu. Jediný spôsob, ako to urobiť, je zlegalizovať lov medveďov. Úplný zákaz nemá význam. Ani ho veľmi nemá kto kontrolovať, nie sme policajný štát. Mám 61 rokov a v živote som nestretol zamestnanca štátnej ochrany prírody v lese. A to som tam každý deň.“
Link na celé interview s Ing. Tiborom Patakym, CSc. na portáli SeznamZpravy.cz: