ÚNIA uvádza príklady zo života a pýta sa predstaviteľov politickej strany SaS: Myslíte si, že je to normálne a v poriadku?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zaslala počas uplynulého víkendu predsedovi politickej strany Sloboda a solidarita Richardovi Sulíkovi a predsedníčke poslaneckého klubu Sloboda a solidarita Anne Zemanovej stanovisko k poslaneckej novele zákona o ochrane prírody a krajiny. Na portáli Lesmedium.sk publikujeme z neho väčšiu časť s uvedením konkrétnych príkladov, ako funguje v praxi interakcia medzi obhospodarovateľmi lesov, ochrancami prírody a aktivistami.
„Sme vďační, že ste boli pri tom, ako sa otvorila celospoločenská diskusia o ochrane prírody, aj keď sa zmätočne nazýva reformou národných parkoch. Oblasť ochrany prírody nevyhnutne potrebuje reformu, no nie kozmetické úpravy, ktoré všetko ešte zhoršujú tak, ako ostatná novela. Novela, ktorá od 1.1.2020 enormne zvýšila administratívnu záťaž mikro, malých a stredných podnikov ako obhospodarovateľom lesov. Takým istým podnikom, ktorým sa snažíte Vy pán Sulík pomôcť znižovať ju prostredníctvom „kilečiek“.
Vážená pani Zemanová, vážený pán Sulík,
myslíte si, že je normálne, aby sa v spoločnosti postupne, najmä od roku 2018 začali uplatňovať rôzne pravidlá pri vykonávaní jednej a tej istej hospodárskej činnosti, ktorá je podporovaná z verejných zdrojov? Ako odporcu dotácii si Vám dovolíme položiť otázku, ako je možné, že ak farmár v pozícii mikro, malého a stredného podniku (MSP) kosí ručne cenný biotop, dostáva podporu 200 eur a ak to kosí ochranár, v pozícii mimovládnej organizácie (NGO) dostane 550 eur? A to ešte v území európskeho významu môže použiť na ručné kosenie aj krovinorez. Nevraviac o herbicídoch, na ktoré dostane jeden právny subjekt, ktorý sa prezentuje ako “ochrana prírody“ bez problémov výnimku od úradov a dokonca za injektáž nežiaducich napr. borovíc dostane podporu 200 eur/ kus. Za navŕtanie pňa a vstreknutie chemikálie. V území európskeho významu. No pre vlastníka lesa je to cesta zarúbaná.
Vážená pani Zemanová, vážený pán Sulík,
myslíte si, že je v poriadku, ak v podnikaní na rovnakom „trhu“ s ekosystémovými službami fungujú hospodárske subjekty s rôznymi, pre jeden segment výrazne priaznivejšími podmienkami?´ Najmä v prístupe k verejným podporám na realizáciu aktívnych opatrení v záujme ochrany prírody, ktoré bežne vykonávajú obhospodarovatelia lesov a na ich zaplatenia musia mať príjmy len zo svojho dreva a štát im nepomôže? Napriek tomu, ako iste viete, že prírode blízke hospodárenie je povinné už dnes v národných parkoch a iných chránených územiach od 3. stupňa ochrany? A tak napr. obvyklú cenu za vysadenie jedného kusa sadenice mladého stromu, ktorú boli schopní platiť MSP v lesnom hospodárstve bola 0,20 eur/sadenicu, bez ohľadu na to, či to bolo v hospodárskom lese, alebo v chránených územiach bez podpory štátu, ale v projekte pri výsadbe lesov pri Bratislave sa z verejných zdrojov zadotovala výška 0,60 eur/ha?
Nevraviac o najpálčivejšom probléme posledných „dní“, kedy sú torpédované zo strany ochrany prírody procesy obnov Programov starostlivosti o lesy (PSoL), spracovávaných štátom cez Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Tých programov vydaných v správnom konaní, podľa ktorých musia súkromní lesomajitelia obhospodarovať svoje lesy, na ktoré sú naviazané podpory v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky a bez platného PSoL sa nemôžu uchádzať o verejnú podporu.
Na druhej strane sa pripravuje Ministerstvo životného prostredia SR a vláda schvaľuje programy starostlivosti o chránené územia s obdobnými opatreniami. Posledným vypuklým prípadom je Lesný celok Snina, kde NGO dokonca podala žalobu na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako gestora spracovania PSoL a v druhom rade na približne 12 urbárskych spoločností, ktoré podľa tohto dokumentu ochrany prírody mali vykonávať činnosť po dobu nasledujúcich 10 rokov. Urbáre nemajú programy, nemôžu nič robiť okrem „hasenia požiarov“, ku ktorým by sa ani pozemne nedostali, lebo im v minulosti nedovolili postaviť k nim lesné cesty, ale čo je najzásadnejšie, dokonca sa nemôžu uchádzať ani o podporu.
Štát ich svojim konaním/nekonaním „vypol“, poslal na nich lokálny dočasný lockdown, ktorý môže byť v týchto ekonomicky slabých regiónov aj trvalý. Ale na rokovanie vlády sa blíži program starostlivosti o územie, kde sa aj tento lesný celok nachádza. A vo vládnom dokumente, napriek zmienke o vlastníkoch/obhospodarovateľoch lesov sú naplánované len transfery pre občianske združenia z kapitoly MŽP ročne od roku 2022 vo výške 650 000 eur. Bohužiaľ transfery pre MSP lesomajiteľov tam márne hľadáte, napriek neustálemu uisťovaniu, že súkromní lesomajitelia neprídu skrátka. Na otázku prečo nedostávame od zodpovedných politikov odpoveď.
Vážená pani Zemanová, vážený pán Sulík,
často sa argumentuje, že neprijatím tejto novely sa zmarí čerpanie plánu obnovy a dokonca my sme obviňovaní za jeho možný neúspech. Bohužiaľ, s poľutovaním musíme konštatovať, že zmarenie plánu obnovy ohrozuje samotné jeho nastavenie, na ktoré sme si dovolili poukázať aj stanoviskom, ktoré sme 1. mája 2021 zaslali predsedníčke Európskej komisie a výkonnému podpredsedovi zodpovednému za Mechanizmus plánu obnovu a odolnosti.
Opätovne položíme množstvo otázok, na ktoré sme nedostali v diskusiách vedených aj na uliciach, kde nás niektorí politici vytlačili, adekvátne odpovede. Napríklad, kto a čo zamýšľa v Poloninách, kde platí od roku 2017 Program starostlivosti o Národný park Poloniny do roku 2026 schválený vládou SR (!) ak sa naplánujú oblasti podpory „diverzifikácia pridruženej drevárskej výroby, tržnica pre regionálne výrobky, diverzifikácia poľnohospodárstva, ekologizácia poľnohospodárstva, prirodzený manažment chránených území“ ale medzi plánovanými realizátormi MSP – farmára a obhospodarovateľa lesa tam nenájdete? To kto nám ide vytvárať pridanú hodnotu? A kto ide platiť dane z pridanej hodnoty? Obce? Štátne rozpočtové alebo príspevkové organizácie? Alebo neziskové organizácie? A vôbec, prečo niekto oficiálne nevyhodnocuje plnenie vládneho dokumentu Program starostlivosti o Národný park Poloniny do roku 2026?
Vážená pani Zemanová, vážený pán Sulík,
akokoľvek dopadne utorkové hlasovanie, aj z prihliadnuť na súčasné celosvetové výzvy a ohrozenia najmä energetickou chudobou musíme spoločne nájsť odpovede na vyššie položené otázky, tak aby riešenia boli pre ľudí. Neistota zo slovka „spravidla“, ktorým môžu politici cez úradníkov kedykoľvek zapnúť lokálne lockdowny na veľkých obývaných vidieckych územiach bez toho, aby nemali pripravené záchranné riešenia pre miestne obyvateľstvo je vrcholne nezodpovedné konania. My sme však pripravení vám pomôcť – pripraviť a spustiť skutočnú reformu chránených území.,“ uvádza okrem iného vo svojom stanovisku pre SaS ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Titulok: Lesmedium.sk