Ukrivdení (ne)majitelia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na Liptove zalesnil Štátny podnik súkromné pozemky bez vedomia ich majiteľov. Tí sú pobúrení a brániť sa chcú trestným oznámením alebo petíciou.
Obyvatelia Hubovej pri Ružomberku sa ocitli na vlastných pozemkoch cudzincami. Doposiaľ ich využívali na poľnohospodársku činnosť a od štátu za ne poberali aj dotácie. Keď lesní robotníci začali sadiť stromčeky, všetko sa zmenilo.
Nespokojný majiteľ:
"Našetril som si na na to a kúpil som a teraz je to zalesnené. Ja som si to každý rok dva krát pokosil."
Na kritiku ľudí Štátne lesy reagovali ospravedlnením za to, že majiteľov vopred neupozornili na zalesňovanie. Vysádzanie stromčekov však obhajujú.
Ján Vrbenský, Lesy SR, OZ Liptovský Hrádok:
"My si stojíme za tým, že dodržujeme zákon a ten zákon jednoznačne nám stanovil zalesňovaciu povinnosť."
Samotný problém vznikol tým, že pozemky, ktoré štátny podnik zalesnil nie sú vysporiadané. Súčasní majitelia ich len užívajú po predkoch, ale dedičstvo právne nedotiahli na katastri. Ten preto pozemky pred štyrmi rokmi na základe internej smernice označil novým spôsobom a určil po novom, kde bude les, ktorý tam je zapísaný od osemdesiatych rokov a kde budú trvalé trávnaté porasty.
Dagmar Smrekovská, Vedúca katastrálneho odboru OÚ v Ružomberku:
"Došlo len ku zmene označenia pozemkov bez zmeny vo výmere a druhu pozemku pričom k polohovanému určeniu došlo na podklade leteckých snímok."
Paradoxom však je, že stromčeky vysadil štátny podnik na pozemkoch, ktoré na to kataster neurčil. Tie mali robotníci sadiť o približne sto metrov ďalej. Aj tento problém však vznikol len na základe ľudskej ľahostajnosti. Ak by boli pozemky vysporiadané, k takémuto problému by nedošlo. Ak chcú teda majitelia dosiahnuť svoju spravodlivosť, svoje pozemky musia dať geodetom a vyhotovený geometrický plán nahlásiť katastru. Až na takto vysporiadaných pozemkoch môžu majitelia žiadať o nápravu.
(Zdroj: TA3, 3.4.2014)